Dom

Poznaj sposoby na szybkie działanie domowego internetu

2016.05.10 08:05
Bezprzewodowa sieć Wi-Fi znajduje się już dzisiaj niemal w każdym domu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Poniżej kilka sposobów na to, jak usprawnić swoją domową sieć.
Poznaj sposoby na szybkie działanie domowego internetu
Fot: KOBA

Jak wybrać odpowiedni router?

Istnieje możliwość zakupu routera ethernetowego w firmie KOBA – tu pracownicy fachowo dobiorą urządzenie do naszych oczekiwań. Jeśli jednak chcemy sami dokonać zakupu, warto wiedzieć, na co musimy zwrócić uwagę.

Istotne są obsługiwane standardy Wi-Fi (B/G/N/AC). Prędkości podawane przez producentów są wartościami teoretycznymi uzyskiwanymi przy transmisji w obu kierunkach. W rzeczywistości zależne są od wielu czynników opisanych w dalszej części poradnika.

Przy wyborze routera na uwadze trzeba mieć technologię, w jakiej pracuje. Na rynku dostępne są różne modele i nie wszystkie pracować będą w sieci KOBA. Dlatego przy zakupie nowego urządzenia najlepiej zaopatrzyć się w sprzęt dedykowany do pracy w standardzie Ethernet wyposażonym w ethernetowy port WAN.

Co zrobić, kiedy połączenie z internetem jest przerywane lub zerwane?

Należy sprawdzić otoczenie pracy naszego routera i wybrać jak najlepsze miejsce dla urządzenia biorąc pod uwagę następujące czynniki:

1. Wszelkiego rodzaju przeszkody na drodze między nadajnikiem i odbiornikiem będą tłumić sygnał: jedne w sposób niemal niezauważalny, inne natomiast w znacznym stopniu utrudnią lub nawet uniemożliwią nam pracę. Zwykłe lustro, jeśli powiesi się je na drodze sygnału, utrudni w pewnym stopniu komunikację. Również router postawiony za dużym akwarium może być w niektórych przypadkach zupełnie niedostępny.

2. Zakłócenia powodować mogą też różnego rodzaju kable, na przykład elektryczne, które niekiedy transmitują spore promieniowanie.

3. Część urządzeń pracujących w częstotliwościach 2,4 GHz lub 5 GHz może emitować zakłócenia uniemożliwiające poprawną pracę naszej sieci. Należą do nich telefony bezprzewodowe, różnego rodzaju odbiorniki oraz nadajniki wideo i audio. Nawet niania elektroniczna, jeśli pracuje na podobnej częstotliwości z naszymi urządzeniami, może powodować różnego rodzaju kłopoty.

4. Czasami nasze połączenie z internetem może być przerywane lub zerwane przez inne sieci bezprzewodowe. Problem ten w szczególności dotyczy budynków, w których występuje większa ilość sąsiadujących ze sobą sieci.

Sprawdź kanał transmisyjny

Medium transmisyjne pracujące w technologii 2,4 GHz (czyli domowe Wi-Fi) podzielone jest na 13 kanałów. Każda sieć skonfigurowana jest na bazie jednego kanału transmisyjnego. Praca kilku routerów na jednym kanale będzie generowała nieprawidłowości. Nawet okoliczne kanały, choć w mniejszym stopniu, mogą zakłócać działanie naszej sieci.

W momencie uruchomienia routera kanał wybierany jest losowo. Dobrym pomysłem w przypadku kłopotów z działaniem sieci bezprzewodowej jest restart urządzenia, a w przypadku dalszych problemów ręczna zmiana konfiguracji routera na pracę na innym kanale, aż do ustania zakłóceń. W niektórych przypadkach dobrze jest także zmniejszyć szerokość kanału z 40 MHz do 20 MHz. Zmniejszy to przepustowość, jak i możliwość zakłócenia przez okoliczne sieci sąsiadów.

Duży wpływ na zasięg i siłę sygnału ma zasilanie

W przypadku, w którym chcemy oszczędzać energię i tak też konfigurujemy nasz system, może dojść do sytuacji, gdzie doświadczamy okresowych rozłączeń bądź zauważamy spadek mocy sygnału w stosunku do wcześniejszego. Sytuacja ta jest bardzo wyraźna w laptopach działających na baterii.

System próbuje oszczędzać energię i wyłącza kartę sieciową. Laptop optymalnie będzie działać dopiero po podłączeniu do zasilania. W zakładce "Zarządzanie energią", w konfiguracji karty sieciowej, znajduje się opcja pozwalająca na wyłączenie karty w celu oszczędzania energii. Odznaczenie jej może uchronić nas przed późniejszymi problemami z siecią.

Po więcej porad zapraszamy na stronę www.koba.pl.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1388 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39