Białostocka uczelnia medyczna cały czas się rozwija. Dzięki temu wciąż może poszczycić się dużą popularnością i wysokim poziomem kształcenia. Niebawem UMB planuje kolejną dużą inwestycją. W planach jest utworzenie kolejnego, czwartego wydziału. Będzie to bez wątpienia kolejny krok naprzód.
- Nie uciekniemy od Big Data w medycynie, sztucznej inteligencji czy tych wszystkich wielkoskalowych obliczeń. Choć pracujemy nad tym od wielu lat, chcemy być liderami w Polsce, mamy już świetnie wyposażone laboratoria, gromadzimy i przetwarzamy te dane od lat, to musimy w zakresie dydaktyki jeszcze bardziej iść w tę stronę. Niedługo wbijemy pierwsze łopaty pod budowę Centrum Bioinformatyki i Biostatystyki Klinicznej UMB. Liczę, że będzie to zalążek czwartego wydziału UMB - mówi prof. Adam Krętowski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w rozmowie z redaktorem Medyka Białostockiego.
Nowy wydział ma łączyć ze sobą medycynę, informatykę, matematykę i analizę danych. Uczelnia planuje, tworząc wydział, uwzględnić ścisłą współpracę z Politechniką Białostocką i z Uniwersytetem w Hasselt w Belgii. Już teraz w wielu zadaniach pracownicy uczelni korzystają z wiedzy tamtejszych specjalistów.
Kiedy powstanie nowy wydział? Konkretna data jeszcze nie jest znana, jednak środki na obiekt już (przynajmniej częściowo udało się pozyskać
- Zresztą już teraz często w takich zadaniach opieramy się na ich specjalistach. Pozyskaliśmy na tę budowę środki z różnych obligacji rządowych. Liczyliśmy co prawda jeszcze na dodatkowe wsparcie z Ministerstwa Edukacji i Nauki, ale na razie będziemy to budować w trochę mniejszym zakresie i dopiero stopniowo się rozwijać. Nie mamy wyjścia. Musimy iść w tym kierunku. Musimy wykształcić własnych specjalistów z tej dziedziny. To pozwoli na wspieranie naszych badań algorytmami maszynowymi, sztuczną inteligencją - opowiada cytowany przez Medyka Białostockiego rektor UMB.
Branża technologiczna już teraz jest doceniana przez branżę technologiczną
Nowy wydział pozwoli uczelni wypłynąć na szersze wody. Szczególnie że UMB już teraz jest doceniane przez branżę technologiczną. Medyk już teraz posiada najnowocześniejsze urządzenia do sekwencjonowania genów.
W ramach tego przedsięwzięcia UMB powołała też swoją zewnętrzną spółkę celową (Genomika Polska), aby usługa sekwencjonowania DNA była dostępna także na zewnątrz. Widzimy, co się dzieje w naszym otoczeniu. Inni nas podglądają, starają się gonić. Topowe polskie politechniki otwierają kierunki lekarskie i jeśli nie wykorzystamy naszego potencjału, to w pewnych obszarach na pewno nas wyprzedzą. Oni mają już pełne zaplecze informatyczne, techniczne i matematyczne, a teraz do tego dokładają medycynę. Nie wiem, co zrobi kolejny rektor, jakie będzie miał zdanie na ten temat, ale ja będę go namawiał, że musimy iść w kierunku czwartego wydziału. On jest dla UMB strategicznie ważny - podsumował rektor UMB.
Za rok bądź na dwa na uczelni zostaną otwarte studia z zakresu bioinformatyki. Aktualnie rozwijane są studia z biostatyki.
24@bialystokonline.pl