Prawie milion złotych z funduszy europejskich trafi do organizacji, które stworzą miejsce przeznaczone na niesienie pomocy osób z autyzmem. W czwartek (27.10) podpisano umowę w tej sprawie.
- Dla nas, jako dla samorządu województwa podlaskiego, to ważny dzień, bo możemy poprzeć działalność stowarzyszenia, które służy ludziom potrzebującym naszego wsparcia i pomocy - mówi Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego. - Kwota niemal 1 mln zł pomoże w rehabilitacji, w tej pracy, która pomaga spełnić nadzieje ludziom, którzy tej pomocy potrzebują – dodaje.
Projekt będzie realizowało Krajowe Towarzystwo Autyzmu przy współpracy organizacji partnerskich. W planach jest m.in. przygotowanie mieszkania wspomaganego oraz umożliwienie chorym dostępu do różnych terapii – pedagogicznych, sensorycznych oraz fizjoterapii.
- W ramach tego projektu zaplanowaliśmy szereg działań, które chcielibyśmy, żeby skupiały się na wsparciu, którego osoby ze spektrum autyzmu nie otrzymują w systemie edukacji. Dlatego zaplanowaliśmy wsparcie asystentów osobistych osób z niepełnosprawnością pod kątem osób ze spektrum autyzmu. Zaplanowaliśmy też utworzenie mieszkania wspomaganego, w ramach którego planujemy wprowadzić treningi, m.in. samodzielności, umiejętności społecznych czy też dawać możliwość, żeby zostawać samemu na noc i się usamodzielniać w ramach opieki, którą będziemy zapewniali w tym projekcie. Chcemy też zaoferować mieszkanie wytchnieniowe i usługi terapeutyczne, takie jak terapia pedagogiczna, terapia sensoryczna, fizjoterapia, które mimo tego, że gdzieś na rynku jest ich całkiem sporo, to cały czas są potrzebne – stwierdza Marcin Kruhlej, wiceprezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu, oddział w Białymstoku.
W planach jest też zaoferowanie osobom ze spektrum autyzmu dziennej opieki wytchnieniowej. Osoby, które są zainteresowane takimi usługami już mogą się zgłaszać przez stronę internetową www.kta.bialystok.pl. Dokumenty można też złożyć osobiście lub przesłać pocztą tradycyjną na adres biura projektu, tj. 15-062 Białystok, ul. Warszawska 6A. Można także przesłać je pocztą elektroniczną na adres e-mail: projektbof@kta.bialystok.pl. Wszystkie osoby spełniające formalne kryteria udziału zostaną zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną. Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej mogą dzwonić pod nr tel. 48 728 378 783 i 48 503 824 000.
- Już teraz chwielibyśmy zaprosić osoby zainteresowane, wszystkie rodziny, by weszły naszą stronę internetową. Już rozpoczynamy rekrutację do działań, które są w tym projekcie – dodaje Kruhlej.
Partnerem akcji jest Fundacja Przystanek Autyzm. To ona zajmie się prowadzeniem mieszkania wytchnieniowego:
- Jesteśmy młodą fundacją, głównym naszym celem jest stworzenie ośrodka pobytu dziennego, docelowo całodobowego, dla osób z autyzmem. Jesteśmy partnerem w projekcie i naszym zadaniem jest prowadzenie mieszkania wytchnieniowego. Obecnie jesteśmy na etapie remontu tego mieszkania, które przeznaczyła nam osoba prywatna. Mamy objąć opieką minimum 20 podopiecznych – stwierdza Ewa Ciesłowska, prezes fundacji Przystanek Autyzm.
Ze wsparcia mogą skorzystać osoby z terenu gmin Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF) tj.: Białegostoku, Choroszczy, Juchnowca Kościelnego, Turośni Kościelnej, Łap, Wasilkowa, Dobrzyniewa Dużego, Czarnej Białostockiej, Zabłudowa i Supraśla.
Projekt zostanie zrealizowany do końca 2023 r.
justyna.f@bialystokonline.pl