Centrum Symulacji Medycznych będzie zlokalizowane między Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym a Wydziałem Nauk o Zdrowiu UMB. Będą z niego korzystali m.in. przyszli lekarze, stomatolodzy czy pielęgniarki.
Umowę dotyczącą budowy tego obiektu podpisano w ministerstwie zdrowia w połowie marca, natomiast prace budowlane ruszyły w połowie lipca. Wykonawcą inwestycji została firma Budimex. Centrum ma być nowoczesnym miejscem wyposażonym w roboty i fantomy symulujące pacjentów - dzięki temu studenci będą mogli ćwiczyć różne procedury medyczne, których wielokrotne powtarzanie w szpitalnych warunkach nie jest możliwe.
W obiekcie znajdą się m.in. sale symulujące blok operacyjny, karetkę, SOR, salę porodową, oddział intensywnej terapii, sale do resuscytacji, sale do ćwiczeń chirurgicznych, a nawet pracownie rzeczywistości wirtualnej. Najważniejsze będą jednak fantomy, na których będą ćwiczyć studenci. Mają to być roboty symulujące zachowania pacjentów. Będą miały zaprogramowane schematy typowych reakcji, ale prowadzący ćwiczenia będzie mógł sterować nimi w dowolny sposób, wprowadzając tzw. komplikacje chorobowe.
Przewidziano także zajęcia z aktorami, którzy będą symulować konkretne choroby, tak by studenci mogli szkolić się ze sposobu zbierania wywiadu, stawiania diagnozy czy wstępnego badania chorego. Wszystko to będzie nagrywane, aby z każdym ze słuchaczy móc omówić sposób postępowania.
Termin zakończenia budowy to koniec czerwca przyszłego roku. Pierwsi studenci będą mogli się tam kształcić prawdopodobnie pod koniec 2017 r., ponieważ po zakończeniu prac budowlanych zacznie się etap wyposażania sal i kształcenia personelu. Koszty budowy budynku wraz z instalacją i wykończeniem pokrywa w całości Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (prawie 8 mln zł). Natomiast wyposażenie Centrum oraz szkolenie kadr to inwestycja w wysokości 21,3 mln zł, która jest finansowana ze środków Unii Europejskiej.
kamila.ausztol@bialystokonline.pl