Naprawa zepsutej klamki, zamka, przymocowanie karniszy czy lustra – to zadania, które mogą być kłopotliwe dla osób starszych. Trzeba nie tylko mieć odpowiednie narzędzia i umiejętności, ale też siłę do takich prac. Często pozostaje tylko zatrudnienie "złotej rączki", ale nie każdego na to stać. Osoby po 65. roku życia, chore, niepełnosprawne, samotne, dysponujące niskimi dochodami, mogą z tym mieć naprawdę duży problem. Dlatego miasto postanowiło wspomóc mieszkańców.
Po raz pierwszy został ogłoszony konkurs pn. "Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów w 2018 roku". Mogą do niego przystąpić stowarzyszenia i fundacje. Organizacja, która wygra konkurs, będzie mogła zlecać fachowcom takie usługi lub ich wykonanie powierzyć wolontariuszom. Na realizację tego zadania do końca roku miasto zarezerwowało w budżecie 50 tys. zł. Seniorzy będą z tej pomocy korzystać bezpłatnie.
– Chcemy zadbać w ten sposób o bezpieczeństwo starszych mieszkańców – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Różne usterki, na przykład sprzętów i urządzeń domowych lub instalacji, mogą być zagrożeniem dla ich zdrowia, a czasem nawet życia. Pomoc w naprawie lub porada fachowca bywa w takich sytuacjach nieoceniona.
Organizacja, która wygra konkurs, będzie przyjmowała zgłoszenia od seniorów, a także zajmie się ich weryfikacją. Chodzi o to, by z pomocy korzystały rzeczywiście osoby, do których jest ona adresowana. Miasto planuje realizację tego zadania od 1 lipca.
Dodatkowo w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3, został uruchomiony Punkt Informacji dla Seniorów. Jest to inicjatywa Podlaskiej Redakcji Seniora i Stowarzyszenia Szukamy Polski, wsparta przez miasto. Otwarcie punktu umożliwi udzielanie seniorom wszelkich informacji. Chodzi też o rozpropagowanie działalności PINSE wśród białostockich organizacji i instytucji, które pracują na rzecz seniorów i organizują dla starszych mieszkańców Białegostoku spotkania, wydarzenia, warsztaty i różne formy aktywności.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl