Poprawianie estetyki miejsca szczególnie intymnego, czyli wszystko o labioplastyce

2015.03.25 00:00
Wiele kobiet nie jest zadowolona z wyglądu swojego "miejsca" intymnego. Przybywa pacjentek, które decydują się na wizytę u chirurga plastycznego. Ważne, aby operacja nie wynikała z mody czy wpływu partnera.
Poprawianie estetyki miejsca szczególnie intymnego, czyli wszystko o labioplastyce
Fot: materiały Holistic Med

Niezadowolenie rodzi kompleksy

Wargi sromowe większe powinny całkowicie zakrywać wargi sromowe mniejsze – to obowiązujący dziś model estetyczny podobnie jak depilacja krocza. Te wzorce "zawdzięczamy" filmom i pismom erotycznym.

Bywa więc, że kobiety, porównując się do modelek, są niezadowolone z wyglądu. Może to rodzić kompleksy, brak pewności siebie czy pozbawić seksualnej satysfakcji. Zwłaszcza, jeśli wątpliwości potwierdza lub wzmacnia partner. Wtedy wyjściem wydaje się operacja plastyczna i dostosowanie wyglądu do aktualnych trendów. Panie decydują się na labioplastykę - zmniejszenie warg sromowych mniejszych.

Według badań Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, aż 21 proc. zabiegów w 2012 roku dotyczyło korekcji wyglądu okolic intymnych. To ponad 60 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Wzrostowa tendencja panuje także w Polsce, co potwierdza nasza praktyka - komentuje lek. med. Joanna Wojciula, specjalista ginekologii estetycznej w Holstic Med w Białymstoku.

Wygląd zmienia się z wiekiem

Zwraca też uwagę na fakt, iż sposób przedstawiania kobiecego ciała, w tym miejsc intymnych, przez media nierealistyczny. Tymczasem symetria w budowie krocza występuje rzadko. Dopuszcza się szerokie zróżnicowanie.

To co utrudnia codzienne funkcjonowanie, wykracza poza normę. Jest grupa kobiet, które zmagają się z przerostem warg sromowych mniejszych, co powoduje dyskomfort związany z nadmiernym podrażnieniem. Czasem nawet uniemożliwia niektóre czynności np. jazdę rowerem. Może też być powodem bólu podczas stosunku.

Wygląd okolic intymnych może się też zmieniać wraz z wiekiem i przebytymi porodami. Pod wpływem zmian hormonalnych podczas menopauzy krocze staje się mniej elastyczne. Pewną grupę pacjentek chirurgów plastycznych stanowią więc panie w średnim wieku.

Nowy kanon piękna

Najczęściej jednak przychodzą kobiety w wieku 25-35 lat, które chcą się poddać labioplastyce ze względów estetycznych. Nie są to panie związane z branżą erotyczną, a osoby różnych zawodów - prawniczki, pielęgniarki czy studentki. Chcą, by po zabiegu wargi sromowe większe całkowicie zasłaniały te mniejsze. W piśmiennictwie fachowym nosi to nazwę Barbie look. Zwykle są one silnie zdeterminowane i posiadają sporą wiedzę na ten temat. Niestety zwykle jest ona zaczerpnięta z internetu.

- Wniosek? Operacja okolic intymnych to temat tabu - zauważa z kolei lek. med. Katarzyna Roginiewicz z Holistic Med. Kobiety boją się opowiedzieć o swoich wątpliwościach ginekologowi, a szczera rozmowa jest konieczna. Ważne jest ustalenie, z jakich powodów pacjentka decyduje się na zabieg. Są bowiem panie, które oczekują, że operacja zwiększy ich satysfakcję seksualną.

Specjalistka z Holistic Med zastrzega jednak, że labioplastyka nie przynosi takich efektów bezpośrednio. Operacja ma spowodować, by kobieta nabrała pewności siebie. Wg badań tak właśnie jest. Aż 95 proc. pacjentek wskazuje na poprawę samooceny po labioplastyce.

- Jest grupa pacjentek podatnych na sugestie, które decyzję o operacji podejmują pod naciskiem partnerów – dodaje doktor Wojciula.

- Należy im poświęcić szczególną uwagę. Poczucie, że za decyzją stoi ktoś inny powinno być sygnałem ostrzegawczym. Podobnie, gdy poczucie niepewności nie tkwi w wyglądzie, a zupełnie gdzie indziej. Wtedy operacja nie pomoże. Lepszym rozwiązaniem będzie konsultacja psychologiczna.

Operację wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1556 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39