Na Uniwersytecie w Białegostoku trwa trzydniowe Konwersatorium Spektrometrii Atomowej organizowane przez Wydział Chemii. Udział w tym wydarzeniu bierze ponad 100 cenionych naukowców i praktyków z całego świata.
Wydarzenie ma na celu nie tylko poszerzanie wiedzy i okazję do wymiany doświadczeń, ale też integruje środowisko naukowców i praktyków, którzy zajmują się badaniami z wykorzystaniem technik spektralnych. W sumie przez 3 dni wezmą udział w 40 wykładach i komunikatach. Podczas sesji posterowej będzie zaprezentowanych 26 plakatów.
- Zaprosiłyśmy znakomitych naukowców i prelegentów, a tematyka wystąpień obejmuje problemy metodyczne w technikach spektralnych, analizie specjacyjnej i metalomice, nowe rozwiązania konstrukcyjne w aparaturze pomiarowej oraz zagadnienia związane z przygotowaniem próbek i zastosowaniem metod spektrometrycznych w przemyśle, medycynie, farmacji, badaniach żywności, monitoringu środowiska i ochronie zabytków. Jesteśmy dumne z organizowanej od kilku lat Sesji Młodych Spektroskopistów, gdzie doktoranci i młodzi doktorzy chemii zaprezentują swoje osiągnięcia badawcze. Poza tym, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników laboratoriów pomiarowych przygotowano specjalną sesję szkoleniową na temat zapewnienia jakości badań – informują prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz z Wydziału Chemii UwB, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego oraz prof. Ewa Bulska z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca Komitetu Naukowego.
Podczas trzydniowego spotkania naukowców wręczona zostanie także nagroda m. dr Jerzego Fijałkowskiego, którą przyznaje Zespół Analizy Spektralnej Komitetu Chemii Analitycznej PAN. W tym roku otrzymał ją prof. Ludwik Halicz - emerytowany pracownik naukowy, profesor zwyczajny Geological Survey of Israel (GSI) oraz profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
justyna.f@bialystokonline.pl