Muzeum Pamięci Sybiru do konkursu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zgłosiło projekt dotyczący budowy wystawy oraz zakupu wyposażenia. Konkurs organizowany był w ramach VIII osi priorytetowej - Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Muzeum otrzymało dotację w wysokości ponad 6 mln 783 tys. zł. Całkowita wartość projektu to ponad 9 mln zł. Zostanie on zrealizowany w latach 2018-2020.
Przedwojenny magazyn wojskowy i nowoczesny budynek
- To dla nas szczególnie ważna inwestycja - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. - Dążymy do wybudowania placówki, która będzie miejscem dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu. Zależy nam na tym, aby było to muzeum o zasięgu ogólnopolskim.
Przyznana dotacja pozwoli sfinansować zakup, dostawę, montaż oraz uruchomienie sprzętu i wyposażenia wystawy stałej w Muzeum Pamięci Sybiru. Pokryje niezbędne koszty przygotowania dokumentacji, zarządzania projektem, koszty informacji i promocji wystawy.
Koncepcja wystawy, z uruchomieniem której wiąże się zakup wyposażenia i sprzętu, wyłoniona została w konkursie w 2014 r. Jej autorem jest firma Tempora. Powstająca stała ekspozycja, z uwagi na udostępnioną przez Miasto Białystok lokalizację, będzie miała jednocześnie charakter interpretacji zabytku. Wystawa zrealizowana zostanie w budynku stanowiącym połączenie przedwojennego magazynu wojskowego przy ul. Węglowej z nowoczesnym budynkiem zapewniającym ergonomię i wygodę użytkowania. Ekspozycja została zaplanowana na 3 kondygnacjach (piwnica - "Memoriał katyński", parter - "II RP - Deportacje lat 1939-1941", piętro - "Pobyt na zesłaniu - Łagry - Powroty").
Unikalne eksponaty, relacje i multimedia
W Muzeum Pamięci Sybiru część unikalnych świadectw i eksponatów udostępniona zostanie po raz pierwszy. Koncepcja wystawy oparta jest na obcowaniu z autentycznymi pamiątkami i świadectwami. Muzeum będzie mogło korzystać z nowoczesnego sprzętu i wyposażenia, co zapewni komfort zwiedzania oraz pełny dostęp do prezentowanych muzealiów i multimediów.
- Wystawa stała będzie miała charakter nowoczesny - zapowiada Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru. - Dla zwiedzających zostanie przygotowany system audioguide'ów. Otrzymać oni będą mogli tablet, które dodatkowo pomoże przy zwiedzaniu.
Śleszyński dodaje, że w tej chwili trwają prace nad przygotowaniem wystawy stałej. Muzeum kupuje eksponaty, część otrzymuje też z darów. Jednym z takich darów jest fajka arcybiskupa wileńskiego Jana Cieplaka, który wspierał polskość na Syberii, za co został karany przez ówczesne władze. Fajka została wykonana ręcznie przez Sybiraków. Została przekazana białostockiej placówce przez zarząd Oddziału Łódzkiego Związku Sybiraków.
Celem Muzeum Pamięci Sybiru jest nie tylko budowanie pamięci o Sybirze jako symbolu carskich i stalinowskich represji, ale również przestrzeni aktywności naukowej, kulturalnej i gospodarczej. Obecnie Muzeum Pamięci Sybiru znajduje się w tymczasowej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 26 w Białymstoku. Docelowo będzie mieściło się w dawnym kompleksie wojskowym przy ulicy Węglowej.
anna.d@bialystokonline.pl