W środę, podczas posiedzenia zarządu województwa, zapadła decyzja o zwiększeniu o ponad 11 mln zł puli w konkursie funduszy unijnych na odnawialne źródła energii. Dzięki temu 9 kolejnych projektów otrzymało dofinansowania. Wśród nich znajdują się panele fotowoltaiczne w Piątnicy, które wybuduje Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów P.T.H.U. i w Jasionówce, którymi zajmie się Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "EJ".
W pięciu gospodarstwach rolnych należących do: Damiana Zaręby w Jastrząbce Młodej (gm. Śniadowo), Marka Burzyńskiego w Wiźnie, Heleny Rogowskiej w Jaworach Klepaczach (gm. Rutki), Jana Zawadzkiego w Ciemnoszyjach (gm. Grajewo) i Andrzeja Krzyżanowskiego w Miodusach Pokrzywnych (gm. Perlejewo) zostaną wybudowane nowoczesne biogazownie. W Perlejewie powstanie zaś zagrodowa elektrownia w gospodarstwie Krzysztofa Moczulskiego. Ostatnią z inwestycji będzie mikrobiogazownia w Waliłach-Dworze (gm. Gródek), którą wybuduje Wiesław Dzitkowski.
– Wybór odnawialnych źródeł energii jest dużym udogodnieniem oraz krokiem w przyszłość w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Dokładamy wszelkich starań, aby jak najwięcej mieszkańców naszego województwa mogło pozwolić sobie na to rozwiązanie – mówił wicemarszałek Marek Olbryś.
Wszystkie powyższe projekty zostały wyłonione w konkursie, w którym można było dostać dofinansowanie na budowę nowych bądź zwiększenie mocy jednostek k wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE (biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz ziemi) wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej. Dotychczas dofinansowano 72 takie inwestycje na 81 mln zł.
Dofinansowania na zwiększenie puli pochodzą z dodatkowych funduszy, jakie Województwo Podlaskie otrzymało z React-EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). To nowy mechanizm Komisji Europejskiej, utworzony w odpowiedzi na kryzys wywołany przez pandemię COVID-19.
justyna.f@bialystokonline.pl