Cel: dostarczyć jedzenie
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 to unijny projekt stworzony z myślą o ludziach potrzebujących, a jego główną ideą jest dostarczenie im żywności – czy to w postaci paczek, czy w postaci posiłków. Beneficjentami mają być np. osoby samotne, chore lub bezrobotne, ale obowiązuje też kryterium dochodowe. Ich dochód nie może przekraczać 1268 zł (dla samotnych) lub 1028 zł (dla osoby w rodzinie).
Program jest realizowany w dużej skali, bo jego budżet opiewa na 560 mln euro, z czego 85% stanowią fundusze unijne, a resztę środki krajowe. Pieczę nad programem pełni Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale funkcje wykonawcze należą do Agencji Rynku Rolnego, a bezpośrednimi realizatorami są organizacje społeczne – Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Czerwony Krzyż i Polski Komitet Pomocy Społecznej.
- Na terenie naszego województwa program rozwija się bardzo dobrze. Jesteśmy 5 w kraju województwem pod względem udostępnienia go dla potrzebujących. Pomoc jest realizowana w 110 gminach woj. podlaskiego i dotarła do 40 tys. osób z województwa – przybliżył dane wojewoda Bohdan Paszkowski.
I jakość, i ilość
Producenci artykułów spożywczych są wyłaniani w przetargach, które organizuje Agencja Rynku Rolnego. Jest ona odpowiedzialna także za nadzór nad dostawcami produktów i ich jakością. Dba o to o to, żeby paczki spełniały wszystkie potrzeby żywieniowe ludzi.
- Różnorodność jest duża. Z roku na rok zwiększa się ilość produktów, jaka jest dostarczana osobom objętym programem. Duża uwagę przykładamy także do jakości produktów – mówi Jadwiga Zabielska, dyrektor oddziału ARR Białystok.
W ramach programu, w samym 2016 r. przekazano 65 tys. ton jedzenia, wartych około 297 mln. Dodatkowo, w budżecie są też pieniądze na działania towarzyszące, jak choćby warsztaty, które na swoim terenie organizował np. Caritas Diecezji Łomżyńskiej.
- Przeprowadziliśmy 40 warsztatów i uczestniczyło w nich ok. 800 osób. Nie byłam do nich przekonana, ale po tej pierwszej edycji uważam, że to jest coś, co powinniśmy robić. Bo tutaj dochodzi do bezpośredniego kontaktu człowiek-człowiek-człowiek, a nie Caritas–OPS–beneficjent – ocenia Małgorzata Gutowska, z Caritas Diecezji Łomżyńskiej.
Żeby ubiegać się o paczki żywnościowe, należy zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej lub punktu jednej z organizacji uczestniczących np. Caritasu. Chętny otrzyma do wypełnienia formularz, na podstawie którego zostanie mu przyznane skierowanie do odbioru paczki. Osoby bezdomne mogą zgłaszać się po pomoc bez skierowania.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl