Tymczasowość wydłużona
W 2018 roku, po tym jak na pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej, wbrew spadkobiercom autora koncepcji, zawieszony został napis "Niepodległość", prezydent Tadeusz Truskolaski mówił, że jest to tymczasowa sytuacja. Zapewniał także, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w ciągu roku w końcu uda się rozwiązać problem z pomnikiem, a należy przypomnieć, że ciągnie się on od 2011 roku. Wtedy pojawiły się na nim pierwsze nielegalnie powieszone elementy, opatrzone już dzisiaj mieszkańcom Białegostoku, napisy "Bóg", "Honor", "Ojczyzna" i korony na głowie orła. Była to inicjatywa komitetu działającego na rzecz odkomunizowania pomnika, który powstał w latach 70. by uczcić Bohaterów Ziemi Białostockiej walczących o Polskę Ludową.
Inicjatorów nie ukarano, napisów nie zdjęto, a z okazji stulecia odzyskania niepodległości dodano ten czwarty, wspomniany na wstępie. Tym razem jednak zalegalizowane zostało to uchwałą rady miasta.
Pomysłem prezydenta było przeprowadzenie renowacji pomnika i przeprowadzenie konkurs na opracowanie koncepcji projektu zmiany jego wyrazu symbolicznego. Ważne w tym wszystkim było to, że zgodę na ten plan wyraziła Lidia Chmielewska, wdowa po Bohdanie Chmielewskim, autorze pierwotnej koncepcji pomnika.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem. Żeby przeprowadzić renowację i móc wprowadzać jakiekolwiek zmiany, potrzebna była ekspertyza techniczna. Pomnik ma już swoje lata i trzeba uważać, żeby go nie uszkodzić podczas ewentualnych prac. I tu pojawił się problem, ponieważ bardzo długo nie można było znaleźć wykonawcy, który by ekspertyzę przeprowadził, a co za tym idzie, tymczasowość obecnej "wizji" się wydłużała. Samo doprowadzenie do sporządzenie ekspertyzy zajęło ponad rok. Udało się to dopiero w marcu tego roku.
- Departament Gospodarki Komunalnej pod koniec marca 2020 r. wykonał ekspertyzę techniczną Pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej. Ekspertyza została przyjęta i Departament Urbanistyki przygotowuje warunki konkursu dotyczącego zmiany wyrazu symbolicznego Pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej. Konkurs obejmie pomnik wraz z jego otoczeniem (środki finansowe na przeprowadzenie postępowania konkursowego są zabezpieczone w budżecie miasta). Dopiero po rozstrzygnięciu konkursu będzie można określić, jakie prace związane z pomnikiem zostaną podjęte - mówi Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Wydaje się, że miasto jest o krok bliżej rozwiązania tej sprawy chociaż można się spodziewać, że sam wybór nowej koncepcji może wywołać jeszcze dużo emocji, oczywiście jeśli ktoś zdecyduje się w ogóle podjąć tak dużego przedsięwzięcia. Na efekty wspomnianego konkursu przyjdzie nam jednak poczekać przynajmniej kilka, jeśli nie kilkanaście miesięcy.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl