Według unijnej dyrektywy, od 1 stycznia 2019 roku wszystkie budynki użyteczności publicznej będą musiały charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Zgodnie z tym, każde państwo członkowskie zostało zobligowane do wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych. Budynki szkolne również będą musiały sprostać restrykcyjnym przepisom unijnym w tej kwestii, dlatego dyrektorzy szkół już dziś powinni zacząć myśleć o zastosowaniach poprawiających efektywność energetyczną budynków szkół.
Brak funduszy na ekologiczne innowacje
Z raportu "Stan techniczny polskich szkół" NS Polska wynika, że szkoły w całej Polsce średnio przeznaczają 6 proc. budżetu na większe, okresowe remonty budynków. Kwoty te nie są wystarczające. Dlatego w tej sytuacji szkoły starają się pozyskiwać fundusze z Unii Europejskiej. Jak pokazują badania, 25 proc. placówek w Polsce wschodniej uzyskało takie dofinansowanie.
Badania pokazują, że szkoły na terenie całego kraju są remontowane średnio co 5 lat. Natomiast w 34 proc. szkół z Polski wschodniej remont odbył się w ciągu ostatniego roku. W 70 proc. placówek w regionie planowane remonty nie odbędą się. Najgorzej sytuacja wygląda w województwie podlaskim - tam aż 85 proc. szkól nie przeprowadzi planowanych remontów. W większości przypadków (83 proc.) brak działań naprawczych budynków, dyrektorzy placówek województw wschodnich tłumaczą problemami związanymi z brakiem funduszy.
Akcja Ekoszkoła
Firma Knauf Insulation, w ramach działań wspierających lokalną społeczność, zorganizowała akcję pod nazwą "Ekoszkoła". W imię hasła "Zbudujmy zrównoważoną przyszłość dla naszych dzieci" firma zaprosiła internautów do programu, w ramach którego zobowiązała się dostarczyć materiały do izolacji budynku oraz przekazać środki na termomodernizację szkoły za 20 tysięcy osób zarejestrowanych na ich stronie. Placówką, która zakwalifikowała się do Akcji "Ekoszkoła" była Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chechle w województwie małopolskim. Pod koniec października zakończyły się prace remontowe, dzięki którym szkoła w Chechle będzie bliższa unijnym standardom.
Badanie TNS Polska pokazuje, że 11 proc. rocznego budżetu szkół w Polsce przeznaczone jest na ogrzewanie budynku. Dzięki pracom wykonywanym przez organizatora akcji, w Chechle rachunki za ogrzewanie mogą spaść nawet o 50 proc., a straty energii cieplnej przez ściany zew. powinny się zmniejszyć nawet o 80 proc.
Niebawem ma ruszyć kolejna edycja akcji. Być może tym razem wsparcie internautów otrzyma jedna ze szkół z województwa podlaskiego. Aktualne informacje można znaleźć na stronie: www.akcjaekoszkoła.pl
magda.g@bialystokonline.pl