Polski "Inny wymiar". Wkrótce rusza festiwal kultur Podlasia

2011.09.16 00:00
Kulturze polskiej społeczności będzie w głównej mierze poświęcony tegoroczny festiwal kultur Podlasia "Inny wymiar - sąsiedzi". Jego piąta edycja rozpocznie się 26 września i potrwa do 2 października.
Polski "Inny wymiar". Wkrótce rusza festiwal kultur Podlasia
Fot: materiały BOK

Spacery tematycznymi szlakami, wykłady, instalacje w przestrzeni miejskiej, pokazy filmowe, spotkania z reżyserami i koncerty - to wybrane festiwalowe atrakcje.
- W tym roku wracamy do naszych korzeni poprzez białostockie rody i naszych artystów - mówiła Grażyna Dworakowska, szefowa Białostockiego Ośrodka Kultury na dzisiejszej konferencji prasowej.

Wielokulturowość - bogactwo czy balast?
Pod takim hasłem zorganizowana zostanie debata, która będzie główną osią festiwalu. Do udziału w niej zaproszono osoby z bogatym doświadczeniem w pracy społecznej czy edukacyjnej, m.in. Elżbietę Ficowską, założycielkę Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu czy Pawła Winiarskiego z Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach. Temat debaty wykrystalizował się po ostatnich wydarzeniach o charakterze rasistowskim na Podlasiu. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w spotkaniu także przedstawicieli organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego oraz mieszkańców Białegostoku i regionu. Odbędzie się ono w drugiej połowie festiwalu - 30 września.
Na jego otwarcie przygotowano instalację Hotelu Ritz, która stanie na skwerze Armii Krajowej przy Pałacyku Gościnnym, a historyk Jolanta Szczygieł - Rogowska opowie o salonie białostockiej elity międzywojnia. Z kolei na finał festiwalu budynek BOK-u przy Legionowej zamieni się w wielkoformatową galerię prac polskich malarzy międzywojnia.

Krokiem spacerowym lub tanecznym
Tradycyjnie nie zabraknie działań plenerowych. Czekają nas dwa spacery. Pierwszy - szlakiem sławnych białostoczanek, drugi - białostockiego modernizmu. Podczas tej pierwszej przechadzki poznamy miejsca związane m.in. z artystką Placydą Bukowską, doktor Ireną Białówną, śpiewaczką na dworze Branickiego - Elżbietą Drużbacką i filmową gwiazdą międzywojnia - Norą Ney.
Trasa drugiego spaceru będzie prowadziła po wybranych obiektach z okresu modernizmu. Łaźnia miejska przy Słonimskiej, budynek przy ul. Branickiego 1, Teatr Dramatyczny, sądy przy Mickiewicza, kolonia urzędnicza przy Świętojańskiej, wille przy Akademickiej czy kościół św. Rocha - to jedynie kilka z nich. Oprowadzał będzie znawca tematu - Sebastian Wicher.
Z kolei na Rynku Kościuszki dwa działania muzyczno - taneczne. Do wspólnego śpiewania zaprasza grupa Monodia Polska pod kierunkiem Adama Struga. Przyjść mogą wszyscy, nie tylko członkowie grup wokalnych, mile widziani są amatorzy! Po wspólnych śpiewach można będzie potańczyć w rytm mazurków czy oberków. Przewidziana jest nauka kroków podstawowych polskich tańców.

Nie tylko Polacy
Wprawdzie to polskiej kulturze poświęconych jest najwięcej wydarzeń tegorocznego "Innego wymiaru". Nie oznacza to jednak, że uczestnicy festiwalu nie będą mogli poznać wielokulturowego oblicza miasta.
- Chcemy przedstawić społeczność polską, ale przygotowaliśmy też pozycje, które przybliżą inne kultury - białoruską czy żydowską - podkreśla Wojciech Bokłago z Białostockiego Ośrodka Kultury. - Założeniem festiwalu jest bowiem wzajemne przenikanie się różnych kultur i kontakt z wieloma społecznościami.
W programie znalazły się więc: promocja książki "Białostocka diaspora żydowska w Nowym Korku" i spotkanie z jej autorką - prof. Rebeccą Kobrin, wykład Jolanty Szczygieł - Rogowskiej poświęcony rodowi Krusensternów (nieprzypadkowo w budynku WSAP), a także wernisaż wystawy fotografii "Wielokulturowość w Białymstoku".
"Inny wymiar" to też oczywiście filmowy przegląd "Sąsiedzi" oraz koncerty. W bloku filmowym zobaczymy m.in. "Jutro będzie lepiej" Doroty Kędzierzawskiej - reżyserka odwiedzi Białystok. Będzie też okazja, by przypomnieć sobie produkcje braci Kaufmanów (na świat przyszli w Białymstoku, ale większość swoich prac zrealizowali w Kijowie) - "Człowieka z kamerą filmową" Dzigi Wiertowa i film "Wiosną" Michaiła Kaufmana. Do obu na żywo zagrają ukraińscy muzycy.
Ponadto w Famie koncerty jazzowego projektu P.G.R., białoruskiego Drum Ecstasy i Pustek.

Na wiele wydarzeń wstęp jest wolny. Na te płatne kasa kina Forum już rozpoczęła sprzedaż biletów. Portal BiałystokOnline.pl patronuje festiwalowi "Inny wymiar - sąsiedzi".

Sprawdź szczegółowy program.

andy

1725 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39