W czwartek (24.02) komitet ds. bezpieczeństwa i obronności wypracował ustawę o obronie ojczyzny.
- Dzisiaj Polska jest krajem w pełni bezpiecznym. Nasze służby i wojsko są podniesione w stan podwyższonej gotowości. Nasze podjęte działania służyły wzmocnieniu obronności. Właściwym okazało się powołanie Komitetu ds. bezpieczeństwa i obronności - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Przekazał, że Polska jest w fazie rozmów, aby wypracować najdalej idące sankcje wobec Rosji. "Tylko one są w stanie powstrzymać kolejne akty agresji" - twierdzi premier.
Podczas czwartkowej konferencji wiceminister Paweł Szefernaker przekazał, że uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na pomoc Polski.
Wojewodowie lubelski i podkarpacki rozpoczęli przygotowanie tzw. punktów recepcyjnych przy granicy z Ukrainą.
- Jeśli dana osoba ucieka przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostanie wpuszczona do Polski. Może udać się do punktu recepcyjnego, gdzie otrzyma podstawową pomoc. Wymienione są również wszystkie punkty recepcyjne. W 8 gotowych już punktach recepcyjnych są punkty informacyjne przygotowane przez Straż Graniczną, urzędy wojewódzkie oraz Urząd ds. Cudzoziemców, istnieje możliwość wydania posiłków, odpoczynku, znajduje się w nich także pomoc medyczna – przekazał wiceminister.
Polska przygotowuje się również na ewentualny przyjazd pociągów z Ukrainy, dodatkowy punkt recepcyjny będzie na dworcu w Przemyślu.
- Jesteśmy przygotowani również na to, aby z punktów recepcyjnych transportem przygotowanym przez Straż Pożarną dyslokować potrzebujących do innych województw. Wszyscy wojewodowie w Polsce zgłosili stosowną gotowość – poinformował Paweł Szefernaker.
Mariusz Kamiński, minister MSWiA przekazał, że "Polska od wielu tygodni przygotowuje się do fali uchodźców".
- Jednym z przejawów walk zbrojnych na Ukrainie będzie fala uchodźców – ludzi, którzy będą uciekali przed bombami w celu ochrony swojego życia, zdrowia i wolności. Wszystkim naszym ukraińskim braciom okażemy solidarność i wsparcie. Będziemy wspierali naród ukraiński oraz każdego naszego ukraińskiego sąsiada, jeśli takiej pomocy będzie potrzebował. Będzie on mógł liczyć na solidarność polskiego państwa i, wierzę, że na solidarność każdego Polaka - dodał minister.
Aktualnie wszystkie przejścia graniczne w Polsce pracują sprawnie i normalnie.
- Straż Graniczna jest oczywiście przygotowana na zwiększony ruch osób, które będą ewakuowane w kierunku polskim, jak i na zwiększony ruch samochodów ciężarowych - mówił komendant główny SG gen. dyw. Tomasz Praga.
Z kolei Caritas Polska przekazuje 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas i ogłasza zbiórkę pod hasłem "Pomoc dla Ukrainy". Wśród najpilniejszych potrzeb są żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej. Ponadto Wspólnota Polska przygotowuje transport humanitarny, który ma być wysłany na Ukrainę. Każdy może przynieść: środki opatrunkowe, czy produkty żywnościowe z długim terminem przydatności. W Białymstoku oddział Wspólnoty Polskiej jest przy ul. Kilińskiego 13.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl