Czym jest wolność dla Polaków?
Od czasów Hegla zwykło się wyróżniać dwa rodzaje wolności: "wolność od czegoś" i "wolność do czegoś". Pierwsza to wolność rozumiana jako brak zewnętrznego przymusu, druga - to wolność wyboru. W 1989 roku pojęcie wolności funkcjonowało przede wszystkim w znaczeniu "wolności od" zniewolenia, zakłamania i prześladowań systemu komunistycznego. Po 1989 roku pojęcie to nabrało innych znaczeń. Ta część wystawy odwołuje się do osobistych doświadczeń bohaterów, koncentrując się na kryterium "wolności do czegoś".
Co oznacza wolność dla mieszkańca Polski żyjącego tu i teraz? Ta część wystawy składa się z galerii 30 czarno-białych fotograficznych portretów mieszkańców Polski: z różnych środowisk, zawodów, o różnej pozycji społecznej i materialnej; mieszkańców wsi, miasteczek i aglomeracji miejskich, mniejszości narodowych. Każda fotografia opatrzona jest biografią przedstawionej osoby oraz jej wypowiedzią na temat wolności, którą można traktować jako życiowe credo albo refleksję, a także wspomnienie wydarzeń 1989 roku.
Nie tylko wystawa, ale i spotkanie
Kim jest Piotr Wójcik? To fotoreporter, dokumentalista, wykładowca na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, prezes Fundacji Picture Doc.
Od 1989 roku fotoreporter, w latach 2000-2011 szef działu fotograficznego "Gazety Wyborczej". Obecnie jako freelancer realizuje wideoreportaże dla "Gazety Wyborczej" i francuskiego portalu informacyjnego Mediapart.
Jest twórcą dokumentalnych projektów fotograficznych, filmowych i multimedialnych poświęconych społeczności romskiej w Europie oraz problemów społecznych w Polsce. Autor książek "Cyganie z obu stron Karpat" (2000) i "Polskie Wolności" (2014). Jego prace wystawiane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Niemczech, Francji, na Węgrzech, w Czechach, Słowacji i Rosji. Laureat nagród dziennikarskich i fotograficznych.
Jego ostatnie projekty dokumentalne to: "Bytom Karb" w ramach projektu Pamięć Pracy, 2012; "Wolność", "Wolności PL-RU", 2014-2015; "Katowice 150+1", 2015; "Imiennicy. Polska 2018", 2018; "30/100_PL. 30 lat Wolności", 2019.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (7.02) w foyer kina Forum o godz. 18.30. Ok. godz. 19.00 w klubie Fama rozpocznie się spotkanie z artystą. Poprowadzi je Miłka Malzahn.
Zobacz też: Piotr Wójcik: 30/100_PL. 30 lat Wolności
anna.d@bialystokonline.pl