Zła jakość powietrza
Stowarzyszenie Polska 2050 uruchomiło kontrakt obywatelski o nazwie "M(nie)J Truję". Liderem tego kontraktu został Mariusz Konopko.
- Dzisiaj wszystkie czujniki pokazują bardzo dobrą jakość powietrza. Natomiast ten problem jest bagatelizowany przez miasto. Miasto zleciło przygotowanie strategii wieloletniej dotyczącej ochrony środowiska i w tym projekcie, problem jakości powietrza został skwitowany jednym zdaniem, że mamy problem. Sytuacja nie jest dobra. Na osiedlach domków jednorodzinnych problem smogu jest realny - mówił Mariusz Konopko.
Poinformował, że czujnik znajdujący się przy ul. Grota-Roweckiego na Jaroszówce od połowy października wskazuje, że średni dzienny poziom pyłów zawieszonych jest przekraczany notorycznie. Od tego czasu było tylko kilka dni, podczas których miał prawidłowy poziom.
Stowarzyszenie Polska 2050 postanowiło zakupić jeden czujnik, który został zainstalowany w czwartek (11.03) przy ul. Sienkiewicza.
- Chcemy jak najszybciej doprowadzić do zbudowania takiej sieci czujników, które będą pokazywały realną sytuację. Na tej podstawie chcemy także współpracować z miastem, aby tą sytuację rozwiązać - dodał Mariusz Konopko.
Smogownik Białostocki
W związku z dużym problem smogu w Białymstoku, został utworzony Smogownik Białostocki. Na stronie internetowej znajduje się wiele analiz i materiałów edukacyjnych na temat smogu.
- Informacje będą w tym ujęciu globalnym, jak i lokalnym. Warto również dodać, że Miasto Białystok nadal nie przystąpiło do programu Czyste Powietrze - powiedział Mariusz Konopko.
- My nie możemy zastąpić instytucji samorządowych. Możemy jednie wzbudzić zainteresowanie tematem, pokazać jak jest ważny i zebrać informacje. Po to Smogownik Białostocki, abyśmy mogli na bieżąco obserwować, jak wygląda dzisiaj stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu, jak ono wpływa na nasze życie i stymulować ludzi do tego, aby wywierali presje na tych, którzy o tym decydują - stwierdził Szymon Hołownia.
Dodał, że w Polsce z powodu smogu, rocznie notuje się ok. 40-50 tys. zgonów.
- Siła naszego ruchu polega na tym, że takie inicjatywy mogą być przemnożone przez potencjał, który reprezentują choćby samorządowcy - podsumował Szymon Hołownia.
Zobacz także: Radni miejscy przechodzą do Ruchu Polska 2050. Wśród nich Biernacki i Kalinowski.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl