Politechnika Białostocka otworzyła nowe laboratorium. Wyposażono je w najnowocześniejszy sprzęt, jaki jest dostępny na światowych rynkach. Studenci kierunku inżynieria biomedyczna będą teraz mogli korzystać z nowej przestrzeni, która pozwoli im udoskonalić umiejętności w zakresie konstrukcji aparatury medycznej, elektroniki medycznej, bezpiecznego i efektywnego wykorzystania aparatury medycznej, serwisu technicznego, systemów informatycznych związanych z aparaturą medyczną itp.
- To pełnoprawne stanowisko OIOM-owe, takie, jakie znajdują się w szpitalach – podkreśla Łukasz Goworek, menedżer serwisu Biameditek. – W laboratorium będą mogli się kształcić studenci inżynierii biomedycznej, ale tez doszkalać lekarze i pielęgniarki. Dzięki połączeniu WiFi wykorzystany tu kardiomonitor może być przemieszczany wraz z pacjentem na łóżku, a jego stan będzie stale monitorowany. Wybierając w komputerze stanowisko konkretnego pacjenta, można zobaczyć wyniki kardiomonitora czy respiratora.
W skład nowego laboratorium wchodzą: kardiomonitory, defibrylator, respirator, centrala monitorująca, most sufitowy, pompy infuzyjne, kompresor medyczny, łóżko pacjenta i manekin.
- Prawdopodobnie w tej chwili to jest najnowocześniejsze laboratorium w Polsce – cieszy się mgr. inż. Paweł Lipowicz, absolwent inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, a zarazem pracownik naukowo-techniczny i doktorant Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej.
- Studenci po ukończeniu zajęć w tym laboratorium będą praktycznie na rynku pracy bezkonkurencyjni. Nikt w Polsce nie kształci z takich zaawansowanych rzeczy jak obsługa i serwisowanie aparatury medycznej. Będą gotowym pracownikiem, który może przejąć narzędzia i po krótkim wprowadzeniu przystąpić do pracy. W Polsce jest to coś innowacyjnego i da szansę uzyskania jak najlepszej pracy absolwentom Politechniki Białostockiej - dodaje menedżer serwisu Biameditek.
Studenci doceniają inwestycję
Nową przestrzeń dydaktyczną doceniają też sami studenci. Mają świadomość, że nowoczesne laboratoriu, pozwoli przyszłym inżynierom doskonalić umiejętności w zakresie konstrukcji aparatury medycznej, elektroniki medycznej, bezpiecznego i efektywnego wykorzystania aparatury medycznej, serwisu technicznego, systemów informatycznych związanych z aparaturą medyczną itp.
– Takie laboratorium jest potrzebne, skoro już teraz możemy wejść do pracy do szpitali, abyśmy się zapoznali wcześniej z pracą tych urządzeń, jak one działają – mówi inż. Monika Ostaszewska, studentka I semestru studiów magisterskich na kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Żadna inna uczelnia nie posiada takiego laboratorium, gdzie sprzęt jest jednym z najnowszych i najnowocześniejszych dostępnych teraz na rynku i mamy możliwość praktycznego kształcenia się podczas studiów.
Dzięki nowoczesnej aparaturze, w laboratorium będzie można prowadzić również prace badawcze i szkolenia dla personelu medycznego.
– To nowoczesne Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej stanowi przestrzeń do prowadzenia różnego rodzaju szkoleń dla różnych grup odbiorców – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Jolanta Pauk, Dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Będą to szkolenia w zakresie szeroko pojętej aparatury medycznej począwszy od użytkowania aparatury medycznej poprzez serwisowanie, inwentaryzację, po wszelkie działanie związane też z administracją w działach aparatury medycznej. Harmonogram szkoleń będzie pojawiał się cyklicznie. Planujemy badania naukowe w zakresie przetwarzania sygnałów, analizy danych medycznych z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji, pomiarów i obliczeń, które są niezbędne w procesie diagnozowania stanu pacjenta. Obecnie pracujemy również nad innowacjami w medycynie. Wraz z firmą Biameditek rozpoczęliśmy badania nad wspólnym nowym produktem, który zostanie wdrożony w przyszłości. Jesteśmy na etapie zaawansowanych badań laboratoryjnych i uzyskaliśmy bardzo obiecujące wyniki.
Nowe Laboratorium Politechniki Białostockiej to wspólny projekt uczelni firmy Biameditek, wspierany przez firmy Balton i Technomex.
24@bialystokonline.pl