Urząd Patentowy Rzeczypospolitej przyznał przed kilkoma dniami patent Politechnice Białostockiej na wynalazek pt. "Termopara igłowa do pomiaru temperatury w strefie tarcia". Co to takiego? Jest to urządzenie, na podstawie którego opracowano nową metodę pomiaru umożliwiającą bardzo dokładny i zarazem stabilny pomiar temperatury w strefie tarcia różnych układów tarciowych, jak np. sprzęgieł tarciowych, łożysk ślizgowych czy hamulców. Autorami innowacyjnego pomysłu są dr hab. inż. Oleksii Nosko (obecnie związany z Politechniką Gdańską), dr inż. Wojciech Tarasiuk z Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej na Wydziale Mechanicznym PB oraz prof. Andrey Nosko.
– Zastosowanie naszej metody pomiaru może przynieść wymierne efekty naukowe i środowiskowe. Na przykład, pozwoli na dokładną prognozę współczynnika tarcia i intensywności zużycia, co umożliwi dalszą pracę nad udoskonaleniem konstrukcji układów tarciowych. Ponadto ułatwi dokładną prognozę emisji cząstek zużycia do atmosfery, co otworzy drogę do zaprojektowania bardziej ekologicznych układów tarciowych – wyjaśnia dr inż. Wojciech Tarasiuk.
Termopara igłowa, którą opracowali naukowcy z największej uczelni technicznej w regionie, należy do klasy tzw. tempomar zużywalnych, gdzie spoina pomiarowa tworzy się ciągle na powierzchni tarcia. Ma to umożliwiać zrobienie pomiaru w trakcie zużywania powierzchni tarcia. W przeciwieństwie to termopar zużywalnych, które już istnieją, ta stworzona na Politechnice Białostockiej bazuje na konstrukcji „drut w wydrążonym walcu”, tj. jej kształt przekroju jest okrągły.
Niedawno naukowcy z PB dostali patent na urządzenie do ćwiczeń stawu skokowego
Na początku maja naukowcy z Politechniki Białostockiej otrzymali patent na urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego. Sukces należy do dr Jolanty Grażyny Zuzdy z Katedry Marketingu i Turystyki Wydziału Inżynierii Zarządzania, Piotra Borkowskiego z Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego oraz Roberta Latosiewicza z Instytutu Innowacji i Technologii.
Nowy wynalazek naukowców z Politechniki Białostockiej pozwala na wykonanie ruchów odwodzenia i przywodzenia stopy oraz supinacji i pronacji. Czym jest supinacja? To inaczej "rotacja zewnętrzna, czyli odwracanie kończyny na zewnątrz w stosunku do jej osi". Opatentowany wynalazek pozwala wykonywać stretching statyczny, czyli utrzymać stopę w określonej pozycji do 50 sekund. Urządzenie składa się z modułu do ćwiczeń rotacyjnych oraz ramienia wspomagającego.
Zaletą opatentowanego wynalazku jest to, że mogą z niego korzystać wszyscy, bez względu na wiek, co będzie z pewnością istotne w używaniu tego sprzętu w przyszłości.
justyna.f@bialystokonline.pl