Politechnika Białostocka w Polskim Klastrze Technologii Kompozytowych

2023.03.29 14:49
Politechnika Białostocka przyłączyła się do Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych – Krajowego Klastra Kluczowego. Skorzystają na tym studenci, naukowcy oraz przemysł.
Politechnika Białostocka w Polskim Klastrze Technologii Kompozytowych
Fot: Piotr Awramiuk
Bolid Cerber

Czym są materiały kompozytowe? Są to materiały, które składają się z dwóch lub więcej sztucznych lub naturalnych komponentów o różnych właściwościach fizycznych i chemicznych, przy czym komponenty te nie są rozpuszczane jeden w drugim.

Takie połączenie ma na celu uzyskanie materiału (czyli kompozytu) o lepszych właściwościach niż materiały składowe (budulcowe), wykorzystane do wytworzenia kompozytu, m.in. zwiększenie wytrzymałości na ściskanie, zmniejszenie masy kompozytu. Materiał kompozytowy to produkt przyszłości w obecnym, niezwykle wymagającym pod względem technologicznym świecie.

Technologie kompozytowe stosowane są przez większość przedsiębiorstw współpracujących z Politechniką Białostocką, w szczególności z Wydziałem Mechanicznym, Wydziałem Budownictwa i Nauk o Środowisku, a także Wydziałem Elektrycznym. Materiały i technologie kompozytowe znają i stosują studenci, szczególnie rozwijający swoje pasje w studenckich kołach naukowych. Przykładem tutaj mogą być budowane przez studentów z kilku wydziałów uczelni bolidy Formula Student. Od pięciu lat do ich konstrukcji wykorzystują oni materiały kompozytowe w wielu elementach studenckiej wyścigówki. Studenckie Koła Naukowe "Rolka" i "Con-krecik" przy wsparciu finansowym Ministerstwa Edukacji i Nauki badają możliwości wyrobu "desek przyjaznych środowisku", czy możliwości wykorzystania betonu geopolimerowego.

Przynależność uczelni do Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych to przede wszystkim nowe szanse i możliwości, zarówno dla nauczycieli akademickich, jak i studentów.

W skład Zespołu ds. wsparcia współpracy Politechniki Białostockiej z Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych weszli: dr inż. Izabela B. Zgłobicka – przewodnicząca, dr hab. inż. Dariusz M. Perkowski, prof. PB – wiceprzewodniczący, prof. dr hab. inż. Krzysztof J. Kurzydłowski, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, prof. PB, dr inż. Magdalena Joka Yildiz, dr inż. Ewa Szatyłowicz, dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, dr inż. Julita Krassowska.

W ramach współpracy będą odbywać się spotkania członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, a także wspólne wydarzenia (seminaria, konferencje, targi), które będą platformą wymiany doświadczeń i nawiązywania ścisłej współpracy między pracownikami naukowymi i studentami (kołami studenckimi) Politechniki Białostockiej, a przedsiębiorstwami zrzeszonymi w Polskim Klastrze Technologii Kompozytowych.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1911 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39