Politechnika będzie współpracować z Lasami Państwowymi. Kto na tym skorzysta?

2022.04.05 17:00
Największa uczelnia techniczna w regionie podpisała porozumienie o współpracy z Lasami Państwowymi. Obie strony na tym skorzystają.
Politechnika będzie współpracować z Lasami Państwowymi. Kto na tym skorzysta?
Fot: PB

Politechnika Białostocko podpisała porozumienie o współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych. W planach są wspólne działania, badania czy studia podyplomowe.

– Instytut Nauk leśnych kształci leśników, a naukowcy z tego Instytutu prowadzą szeroko zakrojone innowacyjne badania – przypomina rektor Politechniki Białostockiej Marta Kosior-Kazberuk. – Ich przedmiotem jest między innymi środowisko przyrodnicze lasów, a Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych staje się naturalnym partnerem dla Politechniki Białostockiej. Porozumienie otwiera nowe możliwości współpracy, uzupełniania o nowe formy, a poza tym nie ogranicza się tylko do Instytutu Nauk Leśnych, ale otwiera również możliwości innym instytutom. Lasy to nasze wspólne dobro – brońmy ich i dbajmy o nie. Cenimy je bardzo, ale ważne żebyśmy w ich sprawie działali wspólnie.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku – Andrzej Nowak cieszy się, że będzie teraz mógł korzystać z wsparcia i wiedzy wybitnych naukowców, którzy pracują na politechnice

– Cieszymy się z możliwości korzystania z wiedzy profesorów i doktorów Politechniki Białostockiej – mówi mgr inż. Andrzej Józef Nowak. – Las jest takim wielkim, otwartym laboratorium, wielką salą wykładową, którą z największą przyjemnością udostępnimy i liczymy na to, że ta nauka rzeczywiście pójdzie w las. Liczymy, że studenci kształcący się na Politechnice Białostockiej zdobędą ogromną wiedzę, przydatną w Lasach Państwowych, bo  dla leśnika las jest najważniejszy.

Dzięki współpracy studenci leśnictwa będą mogli korzystać z wiedzy, która pozwoli im w przyszłości na pracę w jednostkach zajmujących się gospodarką leśną, ochroną przyrody i środowiska: w Lasach Państwowych, biurach urządzania lasu i geodezji leśnej, administracji parków narodowych i krajobrazowych, a także zatrudnienie w gałęziach gospodarki związanej z leśnictwem, m.in. w zakładach usług stosowanych w gospodarce leśnej, leśnych zakładach naukowo-badawczych oraz jednostkach administracji publicznej.

– Kształcimy studentów, którzy w większości pracują później w lasach państwowych – mówi prof. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych WBiNS PB. – Prowadzimy również badania naukowe się nam połączyć z zasobami regionalnymi. Mamy potencjał, który umożliwia patrzenie w przyszłość i rozszerzanie dotychczasowych form współpracy. Mam nadzieję, że to porozumienie zaowocuje kolejnymi badaniami kolejnym, kolejną możliwością udostępniania naszych bogactw, które znajdują się w regionie i możliwością podnoszenia kwalifikacji i dla leśników, i dla pracowników Instytutu Nauk Leśnych.

Naukowcy z Politechniki Białostockiej będą też zastanawiać się, jak postęp technologiczny może wpłynąć korzystnie na lasy.

– Postęp technologiczny zawsze polegał na współpracy nauki z praktyką i chcemy taką współpracę rozwijać dla dobra lasów i dobra regionu – zaznacza dr inż. Robert Cierech, Naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Białymstoku. – Musimy pracować nad tym, żeby nasze lasy były zdrowe, żeby były odporne, żeby były różnorodne.  Musimy dbać też o to, żeby nasze lasy były wielofunkcyjne służyły dla całego regionu, zarówno dla tych ludzi, którzy wypoczywają, dla tych którzy tam pracują, dla tych którzy wykorzystują naturalne odnawialne surowce w postaci drewna. Wspólnie chcemy pracować, żeby pozostawić po sobie lasy przynajmniej tak samo dobre albo jeszcze lepsze dla przyszłych pokoleń.

Wyniki wspólnie prowadzonych działań będą dokumentowane w formie np. referatów, opracowań, publikacji naukowych a nawet rozpraw doktorskich i habilitacyjnych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1978 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39