Podczas, gdy Litwa przywraca na wniosek Polski obowiązkową maturę z języka polskiego w szkołach polskich, w Polsce likwidowany jest taki obowiązek w szkołach białoruskich.
- Od pewnego czasu mamy problem z liceami białoruskimi w województwie podlaskim, w których jest dodatkowa nauka języka polskiego. Teraz okazało się, że język białoruski, który jest tam obowiązkowy, zostanie wycofany z obowiązkowej matury - powiedział prof. Oleg Łatyszonek.
Grupy mniejszościowe zgłaszały już ten problem do kuratorium oświaty, a nawet i do Sejmu. Interwencja jednak nic nie dała, dlatego zdecydowali się zwrócić do Parlamentu Europejskiego. Sprawą zainteresował się europoseł Andrzej Halicki, wiceprzewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.
- Tożsamość nie tylko wymaga kultywowania przez daną społeczność, ale to państwo również powinno pomagać w tym. Przede wszystkim należy polepszać warunki dla kultywowania tożsamości, dla nauki języka, dla realizacji zadań związanych z kulturą i promocją. Nie może być pogorszenia warunków. Ten sygnał o regresie jest powodem do naszej interwencji - zaznaczył europoseł Andrzej Halicki. - W tej chwili wniosek będzie przedmiotem naszej analizy, a później poinformujemy o dalszych krokach. Warto podkreślić, że parlament europejski ma także odpowiednią ścieżkę dla każdej inicjatywy obywatelskiej. Konkluzje z nich wynikające mogą trafić pod obrady plenarne - dodał.
Zdaniem posła Roberta Tyszkiewicza, przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. Białorusi, rząd stosuje podwójne standardy.
- W tej chwili, na wniosek rządu polskiego, trwa przywracanie obowiązkowej matury z języka polskiego w szkołach mniejszości polskiej na Litwie. W tym samym czasie likwidowana jest w szkołach mniejszości białoruskiej w Polsce obowiązkowa matura z języka białoruskiego - wyjaśnił poseł Koalicji Obywatelskiej. - Chciałem jako przewodniczący sejmowej komisji zaapelować do rządu polskiego, aby zaprzestał stosowania podwójnych standardów wobec mniejszości narodowych w Polsce i oczekiwań wobec mniejszości i praw Polaków poza granicami - przekazał.
Litwa w 1998 r. zlikwidowała obowiązkową maturę z języka polskiego w polskich szkołach. Według polskiego rządu, spowodowało to regres w nauce języka polskiego. Dlatego już w 2024 r. polscy uczniowie mieszkający na Litwie będą musieli pisać maturę z języka polskiego.
Robert Tyszkiewicz wnosi o to, aby mniejszości narodowe w Polsce traktować tak, jak Polska chce, by były traktowane mniejszości polskie za granicą.
Europoseł Halicki oprócz konferencji w Białymstoku, wziął udział w spotkaniach z mieszkańcami Podlasia. O godz. 11.30 spotkał się z mniejszością białoruską w Białymstoku, o godz. 14.30 ze środowiskiem szkół mniejszości białoruskiej w Bielsku Podlaskim, a o godz. 17.30 z mieszkańcami Grabówki.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl