Na dotacje mogła liczyć budowa nowych lub zwiększanie mocy istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej, przesyłowej oraz rozwoju infrastruktury wytwórczej biokomponentów i biopaliw produkowanych z surowców odpadowych i pozostałości z produkcji rolniczej oraz przemysłu rolno-spożywczego. Przy czym inwestycje musiały zakładać sprzedaż energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych.
W tym naborze dofinansowanie z RPO uzyskały 4 przedsiębiorstwa, które zrealizują 6 inwestycji. Ich łączna wartość wynosi blisko 28,8 mln zł, natomiast przyznane dofinansowanie to 12,7 mln zł. Dzięki dotacjom powstaną 2 elektrownie fotowoltaiczne w gminie Hajnówka, po jednej w gminie Puńsk i w gminie Szypliszki, a także farma fotowoltaiczna w Knyszynie oraz instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku produkcyjnego w Mieczach.
Jednocześnie zarząd województwa anulował drugi taki konkurs. Ta decyzja to wynik obecnego stanu niepewności prawnej, jaki powstał w związku ze zmianą Ustawy o odnawialnych źródłach energii. 10 czerwca Sejm uchwalił nowelizację, która znacząco utrudnia wnioskodawcom przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej i uniemożliwia przeprowadzenie należytej oceny wniosków składanych o dotacje.
Jak informował urząd marszałkowski, po pierwszym naborze widać też, że należy zmodyfikować kryteria wyboru dofinansowywanych projektów, ponieważ na 121 złożonych wniosków pozytywną ocenę otrzymało tylko 6.
Kolejny nabór wniosków o dotacje na OZE planowany jest w pierwszym kwartale 2017 r.
ewelina.s@bialystokonline.pl