W projekcie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowa w Księżynie, z Zespołu Szkół w Kleosinie oraz Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym. Uczestniczyli w dwóch cyklach spotkań. Pierwszy warsztat pt. "Jesteśmy różni, ale równi", przybliżył uczniom pięć religii powszechnie praktykowanych na Podlasiu. Uczestnicy zapoznali się z kulturą, obrzędami i tradycją wyznań: katolickiego, prawosławnego, protestanckiego, muzułmańskiego oraz judaizmu. Warsztaty zakończyły się konkursem plastycznym, w którym główną nagrodą, którą otrzymała klasa III ze Szkoły Podstawowej w Księżynie, była wycieczka do Katedry Białostockiej, Muzeum Ikon w Supraślu oraz Meczetu w Kruszynianach.
Podczas drugiego warsztatu uczniowie pt. "Poznaj ginące zawody", przybliżono najmłodszym obecnie mało popularne, a dawniej powszechnie uprawiane zawody na Podlasiu, m.in. kowalstwo, garncarstwo, tkactwo, łyżkarstwo, wytwórstwo dywanów dwu-osnowowych itp. W trakcie prelekcji ukazana została różnorodność tradycyjnych zawodów wiejskich i tajniki ich wykonywania, a uczniowie poznali życie dawnych mieszkańców wsi. Również po zakończeniu tej części zajęć odbył się konkurs plastyczny, w którym zwycięska klasa – III a z Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym, wyjechała na wycieczkę Podlaskim Szlakiem Ginących Zawodów (Czarna Białostocka, Czarnej Wsi Kościelnej - kuźnia i warsztat garncarza, warsztat łyżkarza - wieś Zamczysk).
W warsztatach "Na pograniczu-warsztaty edukacyjne" łącznie wzięło udział 365 uczniów. Projekt został zrealizowany ze środków Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej,przez Stowarzyszenie Niezależnych Inicjatyw Nasza Natura.
magda.g@bialystokonline.pl