Głównie brutalne zabójstwa
W tym roku policjanci z podlaskiego Archiwum X zajmowali się 12 sprawami dotyczącymi zbrodni, w których do tej pory nie udało się ustalić i zatrzymać sprawców.
- Czynności, jakie zostały wykonane, pozwoliły na zgromadzenie materiału dowodowego w 4 umorzonych postępowaniach przygotowawczych. Na podstawie zebranych dowodów prokuratury nadzorujące te postępowania wznowiły umorzone śledztwa - mówi Tomasz Krupa, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku.
Najczęściej sprawy, z którymi mają do czynienia policjanci z Archiwum X, dotyczą brutalnych zabójstw. W ubiegłym roku, na podstawie dowodów połączonych i przeanalizowanych przez funkcjonariuszy z Archiwum X oraz Wydziału Kryminalnego KPP w Hajnówce, prokuratura podjęła umorzoną sprawę zabójstwa kobiety z 1996 r. W Wigilię 2019 r. został zatrzymany sprawca tego czynu 57-letni Dariusz K. Aktualnie wątkiem tym zajmuje się Sąd Okręgowy w Białymstoku.
Kolejnym tematem, nad którym pochylili się policyjni śledczy, jest umorzona w 1990 r. sprawa podwójnego zabójstwa rodzeństwa 11-letniej Moniki oraz 9-letniego Janusza z miejscowości Jeńki (powiat wysokomazowiecki, gmina Sokoły). Do zdarzenia doszło 23 października 1989 r. W październiku 2018 r. Prokuratura Okręgowa w Łomży na podstawie materiałów uzyskanych przez Zespół ds. Przestępstw Niewykrytych podjęła umorzone śledztwo i 30 października tego roku prokurator przekazał sprawę do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Wysokiem Mazowieckiem. Zgromadzone dowody pozwoliły na ustalenie sprawcy tej brutalnej zbrodni.
Nie zawsze się udaje
- Niestety nie wszystkie podejmowane sprawy kończą się postawieniem zarzutów, pomimo zastosowania najnowszych dostępnych możliwości, jakie daje współczesna kryminalistyka. Tak, jak było w śledztwie podjętym przez Prokuraturę Okręgową w Łomży w sprawie zabójstwa mężczyzny w Grajewie - zaznacza Tomasz Krupa.
W obecnej formie i składzie osobowym podlaskie Archiwum X funkcjonuje od kwietnia 2018 r. Zostało utworzone w strukturze Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Zgodnie z Ustawą z dnia 15 stycznia 2016 r. o zmianie kodeksu karnego, od 2 marca 2016 r. wydłużono o 10 lat karalność za zbrodnie zabójstwa - z 30 lat do 40 lat.
dorota.marianska@bialystokonline.pl