Podlaska tkaczka ze stypendium ministra

2019.01.03 15:13
Danuta Radulska z Janowa otrzymała stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dzięki wsparciu finansowemu będzie mogła zrealizować swój projekt - stworzy kolekcję ośmiu tkanin dwuosnowowych.
Podlaska tkaczka ze stypendium ministra
Fot: WOAK
Danuta Radulska

W ramach projektu, który Danuta Radulska z Janowa zrealizuje dzięki stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego, część tkanin powstanie z przędzy farbowanej dawnymi metodami wykorzystującymi barwniki naturalne pochodzące z lokalnych roślin.

Dzięki temu zyskają one niepowtarzalny, delikatny koloryt, przypominający barwnie kwitnące łąki, pola, bezdroża, które - jak podkreśla Danuta Radulska - są jej szczególnie bliskie. Wzornictwo tkanin będzie bazowało na regionalnej, podlaskiej tradycji. Powstałe tkaniny zostaną zaprezentowane na wystawie w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie oraz w galerii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Danuta Radulska urodziła się we wsi Chwaszczewo w gminie Sidra. Od najmłodszych lat pomagała matce tkać dekoracyjne tkaniny wielonicielnicowe. Z techniką dwuosnowową zapoznała ją w połowie lat 80. XX wieku sąsiadka, uznana tkaczka Teresa Pryzmont.

Dzieła pani Danuty odznaczają się nowymi nawiązaniami kompozycyjnymi, oryginalną kolorystyką i wysokim poziomem technicznym. Pani Danuta chętnie bierze udział w konkursach tkackich. Jej prace, wielokrotnie uhonorowane głównymi nagrodami, trafiają do kolekcji prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. Znajdują się w galeriach i muzeach w całej Polsce, ale też w Niemczech i Japonii.

Twórczyni przez krótki czas tkała dla białostockiej spółdzielni rękodzieła "Cepelia". Jest wieloletnim członkiem Oddziału Białostockiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, w którym od czerwca 2009 roku pełni funkcję prezesa. Prowadzi warsztaty tkackie dla miłośników tej unikalnej techniki.

Pracownia pani Danuty znajduje się na szlaku turystycznym Kraina Wątku i Osnowy, stworzonym dwa lata temu z inicjatywy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

WOAK od lat zachowuje i upowszechnia tradycyjne tkactwo w regionie, m.in. poprzez warsztaty, konkursy i eventy artystyczne. Instytucja stara się przekonać do tego rzemiosła przede wszystkim młodzież, dlatego od lat organizuje w szkołach i lokalnych domach kultury warsztaty z etno designu, podczas których zachęca do korzystania z dawnych wzorów ludowych zaczerpniętych właśnie z tradycyjnych tkanin.

Upowszechnianie wzornictwa, nauka technik - te projekty Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku mają popularyzować tradycyjne tkactwo, ponieważ to ostatni dzwonek, by je zachować. Obecnie w regionie pracuje już tylko 12 tkaczek; znalezienie osób, które nauczą się i przejmą tę sztukę, to konieczność, a pomoc Danuty Radulskiej w tym przedsięwzięciu jest nieoceniona.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1863 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39