- W ubiegłym roku udało nam się zorganizować imprezę europejskiego, nie boję się tego powiedzieć, światowego formatu - poprzednią edycję Podlaskiej Oktawy Kultur wspomina marszałek województwa, Jarosław Dworzański. - Teraz wpisze się ona w cykl działań związanych z promocją regionu.
Założeniem festiwalu jest prezentacja 8 kultur, które składają się na "bogactwo różnorodności" naszego regionu: polskiej, litewskiej, ukraińskiej, romskiej, białoruskiej, rosyjskiej, tatarskiej i żydowskiej. Trzecia edycja imprezy przekroczy jednak te ramy - pojawią się u nas artyści z całego świata: poprzez Bośnię i Hercegowinę, Grecję i Chorwację do Turcji, Indii czy Nepalu.
Jak mówi Andrzej Dyrdał - szef Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury i pomysłodawca festiwalu, zainteresowanie nim jest ogromne i przerosło jego oczekiwania. W dużej mierze związane jest to z umieszczeniem go wśród imprez International Organization of Folk Art, dzięki czemu WOAK był zasypywany propozycjami od zespołów z kilku kontynentów.
Po przeprowadzeniu wstępnej selekcji (wysłuchaniu i obejrzeniu nagrań) Międzynarodowa Rada Artystyczna Festiwalu zakwalifikowała do niego 30 grup artystycznych. Tak powstała lista zespołów prezentujących przebogaty repertuar na naprawdę wysokim poziomie, szczególnie przez zespoły z Rosji, Ukrainy i Białorusi.
Jak podkreśla Dyrdał nie było to jednak łatwe - na przeszkodzie stoi mnóstwo przeszkód formalnych związanych z przydzielaniem wiz. Na Oktawie wystąpiłby chociażby artyści z Gany, ale w tym kraju nie ma polskiej ambasady, a w najbliższej Nigerii, z powodu trwających tam konfliktów, nie załatwiono wiz.
Między 23 a 28 lipca pojawi się na Podlasiu AKHISAR ANADOLU LISESI HALK OYUNLARI TOPLULUGU - zespół działający w Akhisarze, którego około 80 członków prezentuje tańce z różnych regionów Turcji. Obejrzymy EVEREST NEPAL CULTURAL GROUP, powstały, aby chronić oraz rozwijać folklor i kulturowe dziedzictwo Nepalu. Zagra i zaśpiewa KAZACZATA z Adygei, który w swoim repertuarze posiada pieśni i obrzędy Kozaków czarnomorskich, dońskich, kubańskich i terskich, przyśpiewki rosyjskie, a także utwory autorskie wykonywane przy akompaniamencie bałałajki czy bajana. Tradycyjne indyjskie muzykę, taniec i kostiumy będzie można podziwiać w czasie występu RHYTHM PERFORMING ARTS. TEATR TAŃCA JOŁDYZ z kolei zaprezentuje tańce tatarskie, dawne i współczesne pieśni oraz sztukę "Święto Gęsi". A to tylko niewielki wycinek tego, co oferują organizatorzy Podlaskiej Oktawy Kultur...
W tym roku pół miliona złotych na organizację festiwalu przeznaczył Urząd Marszałkowski, 90 tys. zł dało miasto Białystok. Największe imprezy odbędą się na Rynku Kościuszki, pomniejsze - w ponad 20 miejscowościach naszego regionu.
Podlaskiej Oktawie Kultur patronuje BiałystokOnline.
Zobacz szczegółowy program imprezy:
Podlaska Oktawa Kultur