Pomysł, który łączy to, co cenne
Gmina Piątnica (pow. łomżyński) chce utworzyć Centrum Chiroptologii Polski Północno-Wschodniej.
- U nas, w Dolinie Narwi żyje 10 odmian nietoperzy, które figurują w czerwonej księdze UE jako gatunki zagrożone. Nietoperz jest też w herbie naszej gminy [Piątnica to jedyna gmina w Polsce, która ma nietoperza w herbie - przyp. red.] – wyjaśnia Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica.
Centrum ma się znaleźć na terenie zabytkowych fortów.
- Mamy piękne forty, cześć z nich jest dość zrujnowana. To znakomite miejsce do zimowania nietoperzy, ale w niektórych bunkrach metalowe drzwi zostały zdemolowane i powoduje to, że pojawia się przeciąg, który z kolei przeszkadza nietoperzom – tłumaczy włodarz gminy Piątnica. - A tam, gdzie są nietoperze, nie ma komarów – dodaje.
Dlatego też samorząd zamierza przywrócić siedliska tych ssaków tak, by stały się one miejscem naturalnego bytowania dla wspomnianych zwierząt. Poza tym centrum ma być także miejscem edukacji. Osoby je odwiedzające dowiedzą się m.in. gdzie i jak żyją nietoperze, poznają ich tryb życia, sposoby zdobywania pożywienia oraz zagrożenia, jakie na nie czyhają. Jednocześnie obalane będą tu obiegowe opinie dotyczące nietoperzy i powodujące, że np. dzieci niesłusznie się ich boją.
Chcą zdobyć finansowanie
Gmina poważnie podchodzi do swojego pomysłu i będzie starała się o pieniądze z unijnego programu Live Plus, w ramach którego można zdobyć nawet 95% dofinansowania projektu. Piątnica zgłosi się ze swoim pomysłem do naboru, który ruszy jesienią. Nie wiadomo jeszcze, ile kosztowało będzie całe przedsięwzięcie, ale Krzysztof Kozicki szacuje, że z pewnością inwestycja pochłonie kilka milionów złotych.
W Polsce mamy 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie są objęte ochroną. Zwierzęta te żyją nawet ponad 30 lat. Warto też wiedzieć, że europejskie "latające myszy" nie atakują ludzi i są bardzo pożyteczne, bowiem - jak twierdzą naukowcy - potrafią one zjeść do 2 tys. komarów w ciągu jednej nocy.
dorota.marianska@bialystokonline.pl