Wybrano firmy, które będą budować zaporę na wschodniej granicy Polski. Marek Chodkiewicz, pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej rekomendował, aby budowa zapory, która powstanie na granicy z Białorusią, powierzona została dwóm podmiotom. To BUDIMEX SA i UNIBEP SA. Obie firmy zostały wyłonione w trakcie negocjacji technicznych, wykonawczych i cenowych spośród siedmiu zaproszonych do składania ofert.
- Zespół ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej pozytywnie zaopiniował propozycję pełnomocnika - potwierdził wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wg informacji przekazanych przez MSWiA, oferty obu spółek spełniają w najwyższym stopniu przyjęte kryteria, w szczególności posiadają doświadczenie w budowie inwestycji liniowych, własne zaplecze sprzętowe oraz pracownicze.
W komunikacie resortu podkreślono też, że firmy te zapewniają "możliwość realizacji budowy zapory w trybie elementów prefabrykowanych, co umożliwi ograniczenie do niezbędnego minimum prace wykonywane na miejscu, mogących istotnie destabilizować działania ochronne służb w pasie granicznym". BUDIMEX SA i UNIBEP SA dają także gwarancję dotrzymania zobowiązań terminowych, a przedstawione kosztorysy, przy dochowaniu założeń technicznych i technologicznych, nie odbiegają od oczekiwań.
Szczegółowe informacje na temat inwestycji mają być przedstawione w przyszłym tygodniu.
Według zaprezentowanej w listopadzie wstępnej koncepcji, zapora ma powstać na 180-kilometrowym odcinku granicy. Będzie miała 5,5 metra wysokości, z czego 5 m to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na druga stronę. Zapora ma powstać w pierwszym półroczu 2022 r.
Szczegóły: Ponad 180 km długości i 5,5 m wysokości. Zapora na granicy powstanie do połowy 2022 r.
ewelina.s@bialystokonline.pl