ManpowerGroup opracowało raport, w którym zawarte są prognozy dotyczące stanowisk pracy w perspektywie najbliższych trzech miesięcy. Z opracowania wynika, że zarówno polscy, jak i podlascy pracodawcy optymistycznie oceniają to, co w zatrudnieniu wydarzy się w III kwartale tego roku.
Wzrost prognozy zatrudnienia
W tym czasie zwiększenie zatrudnienia planuje w całej Polsce 18% przebadanych firm, 5% przewiduje redukcję etatów, a 70% deklaruje brak zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia dla kraju przed korektą sezonową osiąga +13%.
Zastosowany w dokumencie parametr prognoza netto zatrudnienia to różnica pomiędzy liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale.
Po uwzględnieniu korekty sezonowej prognoza netto zatrudnienia dla Polski wynosi +9%. W porównaniu do poprzedniego kwartału, wynik pozostaje na zbliżonej pozycji, natomiast w ujęciu rocznym wzrasta o 4 punkty procentowe. Dodatnie przewidywania dla naszego kraju odnotowywane są 13. kwartał z rzędu.
Więcej etatów w Podlaskiem
O 10% chcą zwiększyć liczbę etatów w nadchodzących miesiącach podlascy pracodawcy. W ujęciu kwartalnym wynik pozostaje na zbliżonym poziomie, a w porównaniu rok do roku wzrósł o 5 punktów procentowych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wynosi w regionie +15%.
Natomiast o 5 punktów procentowych podniósł się, w porównaniu z danymi dla III kwartału 2015 r., poziom optymizmu podlaskich przedsiębiorców.
Więcej miejsc pracy
Prognoza netto zatrudnienia dla III kwartału 2016 r. jest dodatnia w dziewięciu z dziesięciu badanych sektorów. Najwyższą notę uzyskano dla sektorów: produkcja przemysłowa (+20%), transport/logistyka/komunikacja (+19%) i budownictwo (+18%). Zauważalny dobry nastrój pojawił się także w branżach handel detaliczny i hurtowy oraz restauracje/hotele.
W dziedzinie rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo wynik wyniósł +7%. Niewielki optymizm panuje w branżach instytucje publiczne, gdzie przewidywania wynoszą +4%, a także finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi i kopalnie/przemysł wydobywczy, gdzie odnotowano wynik na poziomie +2%. Najniższą notę, -2%, "osiągnął" sektor energetyka/gazownictwo/wodociągi.
Raport został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych obejmujących reprezentatywną próbę 750 pracodawców funkcjonujących w Polsce.
dorota.marianska@bialystokonline.pl