"Wprowadzenie systemu monitorowania karier edukacyjno-zawodowych absolwentów szkół ponadpodstawowych to główne założenie projektu ustawy przyjętej przez Radę Ministrów. Wiedza o karierach absolwentów pozwoli na bieżące reagowanie na zmieniające się okoliczności społeczno-ekonomiczne" – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN).
"Brakuje rzetelnych informacji"
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy "Prawo oświatowe", która wprowadzi system monitorowania karier absolwentów publicznych oraz niepublicznych szkół ponadpodstawowych. Jaki jest cel?
"Brakuje szczegółowych i rzetelnych informacji na temat karier absolwentów szkół ponadpodstawowych. Społeczna percepcja różnych ścieżek kształcenia i zawodów oparta jest w dużej mierze na nieprawdziwych stereotypach, które mogłyby zostać przełamane dopiero poprzez odwołanie się do obiektywnych, łatwo dostępnych i zrozumiałych informacji o rzeczywistej sytuacji absolwentów na rynku pracy" - argumentuje MEiN.
Zatrudnienie i zarobki
Zakres danych umożliwi uzyskanie informacji o dalszych losach absolwentów szkół średnich, w tym o podjętych studiach, zatrudnieniu oraz uzyskiwanych dochodach w poszczególnych zawodach, branżach i regionach. Dane mają być zbierane co rok.
Informacje o karierach absolwentów będą prezentowane w ujednoliconej oraz porównywalnej między latami formie. Mogą także zostać wykorzystane do ulepszenia metodologii prognozowania zapotrzebowania na poszczególne zawody.
"Pracodawcy mogą wykorzystać te informacje do aktualizowania i lepszego dopasowywania polityki zatrudnienia absolwentów do realiów rynku pracy" - czytamy na stronie MEiN.
Monitorowanie ma opierać się o dane administracyjne zawarte w bazach Systemu Informacji Oświatowej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Zintegrowanej Sieci Informacji.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl