Podejrzenie koronawirusa - co robić?

2020.10.21 14:25
Teleporada, test, kwarantanna, powiadamianie pracodawcy i jeszcze kilka innych kwestii. Sprawdzamy, co czeka osobę, która podejrzewa u siebie COVID-19 i jej obawy okazują się słuszne.
Podejrzenie koronawirusa - co robić?

Na początek teleporada i test

Osoby, które mają objawy infekcji m.in.: gorączkę, kaszel, odczuwają duszność lub straciły węch lub smak i podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem, powinny zostać w domu i umówić się na teleporadę. Ci, którzy otrzymują skierowanie na test (zobacz też: COVID-19. Będą kolejne punkty pobrań, Już są. Nowe punkty pobrań pod kątem COVID-19) muszą powiadomić o wszystkim pracodawcę. Za czas nieobecności w pracy, w co wlicza się oczekiwanie na wynik badania, przysługuje zwolnienie lekarskie.

Warto również wiedzieć, że jeżeli nie możemy samodzielnie dojechać na badanie do punktu mobilnego, lekarz zleci przyjazd karetki wymazowej. Wynik badania będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta, otrzymają go także lekarz POZ, policja i służby sanitarne.

Analogicznie sytuacja wygląda jeżeli wykonaliśmy badanie komercyjnie, z własnej inicjatywy. Wynik dodatni oznacza zakaz wychodzenia z domu i konieczność umówienia się na teleporadę z lekarzem rodzinnym.

Kwarantanna

Lekarz POZ decyduje, czy dana osoba powinna dochodzić do zdrowia w domu, czy też jej stan wymaga hospitalizacji. A jeżeli ktoś nie ma warunków do odbywania izolacji w domu (np. mieszka pod jednym dachem z osobami z grup ryzyka), medyk kieruje do izolatorium.

O każdym przypadku kwarantanny informowany jest sanepid. Pracownicy tej instytucji proszą o
przygotowanie listy osób, z którymi zakażona osoba ostatnio kontaktowała się. Inspekcja sanitarna przeprowadza wywiad i rozpoczyna dochodzenie epidemiologiczne.

Na osoby, z którymi chory miał bliski kontakt, nakładana jest 10-dniowa kwarantanna. Kwarantanną z automatu obejmowani są wszyscy, którzy mieszkają z zakażoną osobą. Jeśli domownicy są zatrudnieni, powinni złożyć pracodawcy oświadczenie, że przebywają w kwarantannie. W ten sposób usprawiedliwią nieobecność w pracy.

Kolejny obowiązek osoby objętej kwarantanną to zainstalowanie aplikacji "Kwarantanna domowa". Aplikację można pobrać z App Store lub Google Play.

Po 10 dniach osoba, która nie ma objawów, zostaje automatycznie zwolniona z izolacji domowej. Jeśli symptomy utrzymują się, należy poinformować lekarza. Medyk podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1689 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39