Podążaj szlakiem niedźwiadków. Powstała mapa WidziMisiów

2024.08.17 08:40
Mieszkańcy Białegostoku oraz turyści będą mogli łatwiej znaleźć WidziMisie. Powstała papierowa mapa, na której zaznaczono 16 lokalizacji figurek niedźwiadków. Gdzie można ją odebrać?
Podążaj szlakiem niedźwiadków. Powstała mapa WidziMisiów
Fot: UM Białystok / Marcin Jakowiak

Powstała papierowa mapa

Białystok „WidziMisie” to szlak turystyczny, który obejmuje 16 brązowych figurek niedźwiadków rozmieszczonych w charakterystycznych miejscach miasta. Każda z tych rzeźb wyróżnia się unikalnymi cechami i atrybutami, które są związane z lokalizacjami, w których się znajdują. Niedźwiadki mają niewielkie rozmiary, około 50 cm wysokości. Od wtorku, 13 sierpnia, mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z „widzimisiowej” mapy, która ułatwi im odnalezienie tych sympatycznych postaci. Mapy zostały już wydrukowane i są dostępne bezpłatnie.

- To jest dosyć wygodna rzecz mieć właśnie mapę z zaznaczonymi punktami, gdzie znajdują się te misie. Mapa jest w takim rysunkowym, pastelowym stylu. Z tyłu są też informacje na temat poszczególnych misiów, są informacje o tym, do czego nawiązują - mówił podczas konferencji pomysłodawca białostockich WidziMisiów Łukasz Leoniuk.

Regionalny oddział PTTK w Białymstoku przygotował 7 tysięcy egzemplarzy mapy, które można odebrać w siedzibie oddziału przy ul. Legionowej 2 w Białymstoku. Dodatkowo, planowany jest specjalny spacer śladami białostockich WidziMisiów, który odbędzie się 3 września, oferując uczestnikom okazję do wspólnego odrywania lokalizacji figurek.

Dlaczego niedźwiadki?

W grudniu 2021 roku w Białymstoku rozpoczęła się instalacja pierwszych figurek WidziMisiów, które miały na celu stworzenie nowego szlaku turystycznego, wzbogacając miasto o atrakcyjną i oryginalną formę zwiedzania. Projekt ten powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, który zdobył ogromne poparcie ze strony mieszkańców, zyskując głosy od aż 630 osób. Początkowy sukces zachęcił pomysłodawcę do rozszerzenia projektu, co doprowadziło do złożenia nowego wniosku w Budżecie Obywatelskim 2023.

W ramach rozszerzonego projektu „Białystok WidziMisie”, zaplanowano umiejscowienie 8 dodatkowych figurek brązowych misiów w centrum Białegostoku oraz jego okolicach. Nowa inicjatywa spotkała się z jeszcze większym zainteresowaniem mieszkańców – głosowało na nią niemal 7 tys. osób. Koszt realizacji tego rozszerzonego projektu, obejmującego 8 nowych figurek, został oszacowany na 135 tys. zł. W rezultacie, projekt uzyskał poparcie od aż 6933 białostoczan, co podkreśla jego ogromne znaczenie i popularność wśród społeczności lokalnej.

Nowe figurki mają na celu nie tylko wzbogacenie turystycznej oferty miasta, ale także wzbudzenie zainteresowania mieszkańców i turystów oraz stworzenie nowych możliwości dla spacerów i odkrywania Białegostoku w nieco odmienny sposób.

Dlaczego wybrano akurat niedźwiadki? Łukasz Leoniuk, twórca projektu WidziMisiów, wyjaśnił tę decyzję, podkreślając, że „Białystok, położony na północy Polski, często kojarzy się z zimnem i opowieściami o niedźwiedziach, które rzekomo przechadzają się po ulicach miasta”. Symbolika niedźwiedzia, łącząca lokalne tradycje z przyjaznym wizerunkiem, który jest atrakcyjny zarówno dla dzieci, jak i turystów, okazała się bardzo trafnym wyborem.

Gdzie są WidziMisie?

Aktualnie niedźwiadki można znaleźć w różnych lokalizacjach w Białymstoku. W alei Bluesa znajduje się Miś Bluesman, na ulicy Zamenhofa - Miś Ursido, przy ulicy Mickiewicza - Miś Hetman, a przy ulicy Sienkiewicza - Miś Aktor. Na placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów znajdziemy Miś Student, przy ulicy Spółdzielczej - Miś pchający kulę, na bulwarze Tadeusza Kielanowskiego - Miś Hetmanowa, a na skwerze Świętego Konstantyna Wielkiego - Miś Święty Mikołaj.

W ramach nowego projektu, na mapie pojawiło się również osiem nowych figurek WidziMisiów. Miś Handlarz znajduje się na ulicy Stary Rynek, Miś Bojarski - na ulicy Wiktorii, Miś Król Chanajek - na ulicy Młynowej, Miś Strażak - przy ulicy Warszawskiej, obok Straży Pożarnej. Miś Kinoman jest umiejscowiony przy ulicy Legionowej, blisko Kina Forum, Miś z Marionetką można zobaczyć przy ulicy Kalinowskiego, w pobliżu BTL, Miś Kupidyn - przy ulicy Kilińskiego, obok Pałacyku Gościnnego, a Miś Rzeźbiarz - przy ulicy Świętojańskiej, w pobliżu Muzeum Alfonsa Karnego.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

1666 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39