- Nominację do Paszportu "Polityki" otrzymałam zaledwie 2 tygodnie po premierze książki, a zawsze marzyłam o wyróżnieniu w kategorii Muzyka popularna - mówiła podczas gali wyraźnie zaskoczona autorka. - Jesteśmy w trudnym momencie, jeżeli chodzi o kulturę, ale to może sprawić, że będziemy tworzyć jeszcze lepsze rzeczy - dodała.
"Jak pokochać centra handlowe" jest prozatorskim debiutem Natalii Fiedorczuk-Cieślak. To ubrana w introwertyczną narrację opowieść wielu kobiet, które dotknął kryzys związany z urodzeniem dziecka. Czy mamy prawo traktować to skądinąd radosne wydarzenie w kategorii kryzysu? Macierzyństwo to nie tylko utrata wolności, przedciążowego ciała i czasu na hobby. To nagła lawina odpowiedzialności. To zmiana, którą trudno opisać, poza zdawkowym "urodzisz swoje, to zobaczysz". Można uciekać w perfekcjonizm i strofowanie tych matek, których standardy nie są tak wyśrubowane. Można też, w obliczu tej zmiany, coraz głębiej zapadać się w siebie.
"Z jednej strony to bezlitosny obraz rodzicielstwa w Polsce, z drugiej - zapis rozpadu, nieradzenia sobie z życiem" - brzmiało uzasadnienie nagrody.
Autorka ma szansę na kolejną nagrodę. Jej książka została zgłoszona do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego.
Natalia Fiedorczuk-Cieślak z zawodu jest psychopedagożką, to także kompozytorka, wokalistka i publicystka. Pochodzi z Augustowa, ale wychowała się w Białymstoku. Pracuje jako animatorka kultury, zajmuje się aktywizacją obywatelską w społecznościach lokalnych. Pisała o muzyce, o internecie, estetyce i mieszkalnictwie.
Paszporty "Polityki" rozdano w 7 kategoriach. Laureatami nagród zostali także: Jan P. Matuszyński (Film), Anna Smolar (Teatr), Daniel Rycharski (Sztuki wizualne), Marzena Diakun (Muzyka poważna), Wacław Zimpel (Muzyka popularna) i Michał Staniszewski (Kultura cyfrowa). Kreatorem Kultury został natomiast Jan "Ptaszyn" Wróblewski.
anna.d@bialystokonline.pl