W tym roku organizatorzy zwracają uwagę na możliwe konsekwencje zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B, który może być przyczyną nawet 80% przypadków raka wątrobowokomórkowego na świecie, co zgodnie z WHO czyni go drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym 1,2,3.
Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B są jednymi z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie.
- Prawda jest taka, że większość przypadków zakażeń wykrywamy przypadkowo. Czy to przy okazji badań kontrolnych, czy też pobytu w szpitalu z innych przyczyn. Tak więc zdecydowana większość pacjentów o swoim zakażeniu nie wie - zwraca uwagę doc. Jerzy Jaroszewicz z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Białymstoku.
Wirusowym zapaleniem wątroby typu A - zwanym żółtaczką pokarmową - można zakazić się przez kontakt z chorą osobą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody.
Z kolei wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najgroźniejszych chorób - zabezpieczona przed nim powinna być każda osoba, która planuje zabieg naruszający skórę. Do zakażenia wystarczy zaledwie kropla krwi, dlatego niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być zabiegi wykonywane w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych czy salonie tatuażu. Duże ryzyko zakażenia niosą też kontakty seksualne z osobą zakażoną wirusem.
Żółty Tydzień ma na celu zwiększenie wiedzy na temat zagrożeń WZW typu A oraz B i popularyzację szczepień ochronnych jako sprawdzonej profilaktyki tych chorób. W Białymstoku aż cztery punkty biorą udział w akcji. Adresy można znaleźć na stronie: www.zoltytydzien.pl.
lukasz.w@bialystokonline.pl