Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-10-19 - 2023-10-20
Organizatorzy zapraszają na koncert Piotra Rubika w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Tu Es Petrus – słynne oratorium Piotra Rubika z librettem autorstwa Zbigniewa Książka zabrzmi w Operze i Filharmonii Podlaskiej w wykonaniu Orkiestry i Chóru OiFP oraz wybitnych solistów pod batutą samego kompozytora. Dzieło, dla którego inspirację stanowił cytat z Biblii: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą", ma charakter religijny i stanowi część Tryptyku Świętokrzyskiego (Kieleckiego). Utwór został zadedykowany Papieżowi Janowi Pawłowi II, a jego podniosły, patetyczny ton podkreśla wiarę w potęgę i trwałość Kościoła, jak również zachęca do pogłębienia swojej duchowości.
Koncert odbywa się w ramach 41. Dni Kultury Chrześcijańskiej organizowanych przez Klub Inteligencji Katolickiej w Białymstoku pod hasłem „Wiara czy Rozum. Fałszywy Dylemat". Koncert jest pod honorowym patronatem Ks. Abpa Józefa Guzdka, Metropolity Białostockiego.
Artyści:
Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Piotr Rubik – dyrygent
Soliści:
Zofia Nowakowska
Marta Moszczyńska
Agnieszka Przekupień
Michał Gasz
Grzegorz Wilk
Michał Bogdanowicz
Krzysztof Kwiatkowski – narrator
Violetta Bielecka – kierownik chóru
Program:
P. Rubik – Oratorium Tu Es Petrus (libretto Zbigniew Książek)
PIOTR RUBIK
Urodził się 3 września 1968 r. w Warszawie. Od dziecka kształcił się jako wiolonczelista, najpierw w Podstawowej Szkole Muzycznej im. E. Młynarskiego w Warszawie, potem w Liceum Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Warszawie i Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jako wiolonczelista współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami, m. in. Orkiestrą Światową Jeunesses Musicales i Sinfonia Varsovia. Od dziecka wiedział, że jego główną pasją jest kompozycja. Na swej artystycznej drodze współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami pisząc dla nich utwory, akompaniując jako pianista czy prowadząc koncerty jako dyrygent. Jako producent muzyczny zrealizował przeszło 30 albumów, między innymi dla M. Bajora czy M. Walewskiej. Jego pierwszym dużym przebojem był Dotyk śpiewany przez E. Górniak. Pisze muzykę filmową (m. in. Ja wam pokażę, Ryś). Jego utwory promowały duże, polskie produkcje filmowe takie, jak Quo vadis czy Zemsta. Jest twórcą sygnałów radiowych i telewizyjnych (m. in. Wiadomości, Tomasz Lis na żywo, oprawa programu I Polskiego Radia). Największą popularność przyniosły mu wielkie formy wokalno-instrumentalne, takie jak oratoria Tu es Petrus czy Psałterz wrześniowy. Przeboje z tych dzieł – Niech mówią, że to nie jest miłość (uznana polską piosenką wszech czasów w plebiscycie Radia Zet) czy Psalm dla ciebie przez wiele tygodni utrzymywały się na szczytach list przebojów. Płyty Piotra Rubika sprzedały się w setkach tysięcy egzemplarzy. Kompozytor jest laureatem wielu nagród, m. in.: 1 miejsce na Festiwalu Jedynki w Sopocie w 2005 r., Super Jedynka za płytę roku oraz Super Super Jedynka dla najpopularniejszego wykonawcy w 2006 r., Wiktor 2006, Telekamera 2007, 1 miejsce na festiwalu Top Trendy w 2007 r. (kolejne statuetki Top Trendy otrzymał też za 2008 i 2009 rok), Teraz Polska 2007, Róże Gali 2007. Piotr Rubik udziela się również w popularnych programach telewizyjnych. Wraz ze swoją drużyną „Klika Rubika" wygrał pierwszą polską edycję programu Mali Giganci, a obecnie zasiada w fotelu jurora w nowym show Aplauz, aplauz.
ZOFIA NOWAKOWSKA
Na deskach teatralnych zadebiutowała w 2004 r. rolą Juli w musicalu Romeo i Julia J. Józefowicza i J. Stokłosy. W latach 2004-2010 współpracowała z teatrem Studio Buffo w Warszawie. Brała udział w takich spektaklach jak: Ukochany kraj, Tyle miłości, Wieczór Włoski, Wieczór francuski, Wieczór Rosyjski, czy Hity Buffo. Grała także główną rolę w musicalu Metro. W roku 2006 wcieliła się w rolę młodej Marii Antoniny w operze Ça Ira, autorstwa basisty i lidera zespołu Pink Floyd – R. Watersa. Od 2014 r. współpracuje z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, gdzie zagrała w spektaklach: Ale musicale, Mamma Mia (Sophie), Piloci (Nina), Aida (Amneris), Waitress (Jenna). W 2021 r. rozpoczęła także współpracę z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie można ją usłyszeć w spektaklu Radio Retro. Współpracuje też ze studiami dubbingowymi. W dorobku ma m. in. rolę w polskiej wersji filmu W. Disneya pt. Zaczarowana, w którym zaśpiewała partie wokalne głównej postaci – Księżniczki Giselle. Jej głos można też usłyszeć w filmie Muppety (piosenki Mary), serialu Elena z Avaloru, gdzie dubbinguje postać tytułowej księżniczki Eleny. Jest też Polskim głosem Nali w kultowej produkcji Disneya Król lew. W listopadzie 2022 r. miała miejsce premiera filmu Rozczarowana, gdzie ponownie udzieliła głosu w piosenkach głównej bohaterce ̶ Giselle. Od 2007 r. współpracuję w charakterze solistki z P. Rubikiem, z którym nagrała m. in. takie płyty jak: Habitat, Rubik One, Santo Subito – cantobiografia Jana Pawła II oraz Opisanie Świata. Od 2014 r. współpracuje również z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej pod batutą P. Pasternaka. Można ją również usłyszeć podczas koncertów Życie jest Piosenką, do których została zaproszona przez J. Cygana, czy w koncertach Mazowieckiego Teatru Muzycznego. W 2017 r. znalazła się wśród 4 finalistów siódmej edycji programu telewizji Polsat Twoja Twarz Brzmi Znajomo.
MARTA MOSZCZYŃSKA
Współpracuje z P. Rubikiem już od 15 lat. Jako młoda artystka pracowała w teatrze Buffo, grając główną postać Julii w musicalu Romeo i Julia. Grała również w pozostałych spektaklach Teatru, takich jak, między innymi Metro czy Ukochany kraj. Dysponuje charakterystycznym, mocnym i głębokim głosem. Aktualnie tworzy ze swoim zespołem Eklektik materiał na pierwszą, autorska płytę i przygotowuje się do trasy koncertowej.
AGNIESZKA PRZEKUPIEŃ
Urodziła się w Zakopanem. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku (specjalność: musical) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (wydział polonistyki). Współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Rampa na Targówku, Teatrem Roma w Warszawie. Najważniejsze role to: Jenna (Waitress), Amneris (Aida), Ellen (Miss Saigon), Lara Guichard (Doktor Żywago), Stephanie Mangano (Gorączka Sobotniej Nocy), Fantyna (Les Misérables), Maria Magdalena (Jesus Christ Superstar), Roksana (Cyrano), Maria Rainer (Dźwięki muzyki). Współpracowała też z Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu, gdzie występowała w spektaklu Return to the Voice jako dublerka Anny Marii Jopek. Laureatka Teatralnej Nagrody Muzycznej im. J. Kiepury dla Najlepszej Wokalistki Musicalowej 2018 za rolę Lary Guichard w spektaklu Doktor Żywago, a ponadto laureatka wielu festiwali (m.in.: Pamiętajmy o Osieckiej, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu). Od 2015 r. współpracuje z P. Rubikiem w roli solistki. Nagrała z nim 2 płyty oraz wzięła udział w 4 trasach koncertowych po USA i Kanadzie. Użyczyła swojego głosu w dubbingu Królowej Idunie w filmie Kraina Lodu 2 (2019) oraz Mamie w filmie Wyprawa na księżyc (2020). Założycielka oraz instruktor wokalny Warsztatów Musicalowych MUSICAMP.
MICHAŁ GASZ
Michał Gasz, Gashoo, ur. 07.04.1980r. – wokalista, aktor musicalowy, autor tekstów, kompozytor. Tworzy w gatunku alternatywnym oraz rozrywkowym. Absolwent GWSH w Katowicach. Śpiewał w chórze Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gliwicach (klasa gitary klasycznej) oraz Młodzieżowym Chórze Mieszanym Schola Cantorum. Wokalnie kształcił się u E. Mentel i E. Zapendowskiej. Jest zwycięzcą XII finału telewizyjnej Szansy na sukces z piosenką Papierowe Ptaki z repertuaru K. Prońko. Współpracował z zespołem wokalnym laureatów Szansy od 2000 do 2012 r. (odcinki specjalne, koncerty). Nagrywa partie wokalne do filmów animowanych oraz fabularnych. Współpracuje z telewizją, teatrami muzycznymi oraz projektami reprezentującymi takie gatunki, jak: jazz, soul, rock progresywny, muzyka filmowa, musical, piosenka aktorska. Od maja 2007 r. jest solistą w zespole P. Rubika, koncertując w kraju i za granicą (m.in. USA, Kanada). Obecnie jest wokalistą, współkompozytorem, autorem tekstów w swoich alternatywnych projektach Gashoo, Kwar4et Bojowy, ShaleyesH, GADMUTrio. Od roku 2013 r. współpracuje z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej. Wokalista Sinfonia Carpathia. Od roku 2015 jest wokalistą Czerwono-Czarnych (legenda big-beatu). Od roku 2023 współpracuje z zespołem Carrantuohill. Finalista i zdobywca wielu nagród Grand Prix na ogólnopolskich festiwalach piosenki polskiej, m.in. KFPP Opole, Top Trendy, Sopot Hit Festival, Rock Stars Festival, AntyFest Antyradia.
GRZEGORZ WILK
Właściciel głosu o wyjątkowo szerokiej rozpiętości, dynamice i bardzo charakterystycznej, chrapliwej, wielotonalnej barwie, z rockowym i pełnym energii brzmieniem, przy jednoczesnym mistrzostwie i swobodzie w technice belcanto. Ogromne możliwości adaptacji pozwalają mu zabrzmieć rasowo w różnych stylach, od Country, Swingu, Jazzu, Popu, po Rock i Heavy Metal. To jedyny taki kameleon na polskiej scenie, w ustach którego tak samo dobrze zabrzmią piosenki A. Williamsa, Sinatry, Wodeckiego, jak i B. Adamsa, J. Cockera, R. Stewarta i J. Hettfielda. Od 2007 r. solista oratoriów P. Rubika, z którym objechał całe Stany Zjednoczone i Kanadę, koncertując w najbardziej renomowanych salach Ameryki. Solista oratoriów W. Korcza (ze Z. Wodeckim, A. Majewską i O. Bończyk), przez ostatnie lata życia kompozytora R. Lipko (Budka Suflera), koncertował z rockowym zespołem Romuald Lipko Band. Od lat nagrywa z legendarną już kompozytorką, K. Gaertner. Aktor ról pierwszo- i drugoplanowych w musicalach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu i warszawskim Teatrze Syrena. Ma na swoim koncie udział w 25 longplayach, z czego 4-ech autorskich, a na trzech jest jedynym wokalistą. Jego głos słychać można było w telewizyjnych hitach Kochaj i Tańcz, piosence-czołówce serialu Blondynka, a także filmach dla dzieci jak RoboTrains. Utwory z ostatniej płyty Baczyński publiczność mogła usłyszeć 11 listopada 2021 r. w TVP1, gdzie zaśpiewały je gwiazdy polskiej estrady. Od 18 lat na szklanym ekranie. Obecnie redaktor i wykonawca oprawy muzycznej live to tape programu popularno-naukowego Nie taka Prosta Historia na TVP Historia. 14 lat śpiewał w telewizyjnym hicie Jaka To Melodia?, równocześnie występując w TVN-owskim Szymon Majewski Show. Później solista programu TV Puls Następny Proszę. W 2015 r. został laureatem Brązowej Maski w programie Polsatu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Brał udział w niezliczonej ilości koncertów telewizyjnych, w tym cyklicznym, grudniowym ̶ Wielkopolanie Śpiewają Niepodległej.
MICHAŁ BOGDANOWICZ
Baryton ̶ artysta śpiewak znany m.in. z telewizyjnego show Przebojowa Noc, solista zespołu P. Rubika, aktor Barw szczęścia i Szpilek na Giewoncie, występujący także w spektaklach teatru J. Józefowicza i J. Stokłosy ̶ Studio Buffo oraz przez wiele lat współpracujący z Warszawską Operą Kameralną. Ma za sobą także debiut literacki ̶ książka dla dzieci Głos.
KRZYSZTOF KWIATKOWSKI
Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Od 2015 r. w zespole Teatru Polskiego im. A. Szyfmana w Warszawie pod dyrekcją A. Seweryna. Współpracuje również z Teatrem Kwadrat w Warszawie oraz Teatrem STU w Krakowie. Na swojej drodze zawodowej spotkał się z wybitnymi twórcami sceny polskiej i europejskiej, m.in.: J. Lasallem, P. Steinem, A. Sewerynem, K. Jasińskim, F. Bajonem i M. Strzępką. Szerokiej publiczności znany przede wszystkim z głównej roli Artura Górskiego w serialu Hotel 52 oraz z występów w takich serialach telewizyjnych jak m. in.: Na dobre i na złe, Pierwsza Miłość, Prosto w serce, M jak miłość czy Stulecie Winnych. Na wielkim ekranie pojawił się m. in. w filmach: Dywizjon 303, Pan T. oraz w komedii Futro z misia. Jako wokalista wcielił się postać Adama Mickiewicza w show muzycznym pt. Zakochany Mickiewicz (TVP2). W 2017 r. był uczestnikiem 7. edycji show telewizji Polsat Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Pojawia się gościnnie na koncertach J. Cygana i P. Rubika. Współpracuje również z Teatrem Polskiego Radia w licznych spektaklach i słuchowiskach radiowych.
VIOLETTA BIELECKA
Dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Od 1 grudnia 2020 r. pełniła obowiązki dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. 3 listopada 2021 r. została dyrektorem OiFP. Jest profesorem UMFC w Białymstoku. Pełni funkcję kierownika Katedry Chóralistyki i Edukacji Artystycznej UMFC na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki, jest także członkiem Rady Uczelni, Rady Naukowej oraz Rady Dyscypliny Artystycznej UMFC. Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod jej kierownictwem odnosi liczne sukcesy biorąc udział w prestiżowych festiwalach, koncertach, transmisjach radiowych i telewizyjnych. Płyty z udziałem Chóru OiFP zdobyły nagrodę „Fryderyk" w 2009, 2016 i 2017 r. oraz nagrodę International Classical Music Award 2018 w kategorii chóralnej (za Quo vadis F. Nowowiejskiego). Violetta Bielecka była wielokrotnie honorowana za dokonania artystyczne i zasługi dla kultury, otrzymała m.in. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2021), Teatralną Nagrodę Muzyczną im. J. Kiepury (2019), Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008), a także Nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki i propagowanie muzyki polskiej (2013). W 2022 r. otrzymała nagrodę roczną Marszałka Województwa Podlaskiego za rok 2021.
Wydarzenie będzie trwało w czwartek (19 października) i piątek (20 października) o godz. 19.00.