"Pionierki. Kobiety w edukacji i nauce". Wystawa stanęła przed Pałacem Branickich

2021.06.12 13:00
Do końca sierpnia na dziedzińcu Pałacu Branickich można oglądać wystawę poświęconą 20 kobietom. Jej celem jest popularyzowanie wiedzy o wybitnych: lekarkach, prawniczkach czy pisarkach, które wniosły znaczący wkład w rozwój różnych dziedzin nauki.
"Pionierki. Kobiety w edukacji i nauce". Wystawa stanęła przed Pałacem Branickich
Fot: Cezary Rutkowski / UMWP

20 pionierek

Przed Pałacem Branickich w Białymstoku, od strony Uniwersytety Medycznego została zamieszczona wystawa "Pionierki. Kobiety w edukacji i nauce". Zorganizował ją Instytut Studiów Kobiecych w ramach ogólnopolskiej konferencji naukowej "Badania historii kobiet polskich na tle porównawczym. Kierunki, problematyka, perspektywy".

- Ideą wystawy jest popularyzacja wiedzy i historii na temat kobiet, które przyczyniły się do rozwoju tych obszarów w Polsce, ale i na świecie. Jeszcze 150 lat temu to nie było takie oczywiste, że kobiety mogą zdobywać edukacje i rozwijać się naukowo i intelektualnie w obszarach swoich ambicji – podkreśliła Patrycja Dajnowicz, współtwórczyni wystawy.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. Adam Krętowski zwrócił uwagę, że kobiety coraz częściej odnoszą sukcesy w nauce. Podał, że na UMB aż 60% profesorów stanowią kobiety.

- Oczywiście aktualnie kobiet na wysokich stanowiskach prestiżowych jest ciągle za mało, ale XX w. w tym zakresie przyniósł bardzo głębokie zmiany - mówiła prof. Małgorzata Dajnowicz, kierownik Zakładu Historii Kultury, Myśli i Ruchów Społecznych Uniwersytetu w Białymstoku oraz prezes Instytutu Studiów Kobiecych.

Kogo można zobaczyć?

Wśród powszechnie znanych postaci, których biogramy i czarno-białe zdjęcia są ukazane na wystawie, znalazły się m.in. Maria Curie-Skłodowska, Gabriela Zapolska czy Eliza Orzeszkowa. Jest także postać Klementyny Hoffmanowej, autorki "Pamiętnika po dobrej matce, czyli ostatnich jej rad dla córki" uznawanej za pierwszą w Polsce książkę z elementami feministycznymi.

Nie zabrakło znanej białostockiej lekarki, pediatry dr Ireny Białówny. Na wystawie zobaczyć można także postać Heleny Wiewiórskiej, prawniczki i pierwszej Polki wpisanej na listę adwokacką, współzałożycielki stowarzyszenia kobiet z wyższym prawniczym wykształceniem. Wśród pionierek można zobaczyć także Ewelinę Pepłowską, posłanka na Sejm II RP, związaną z łomżyńskim środowiskiem Stronnictwa Narodowego.

Prof. Małgorzata Dajnowicz powiedziała, że przełomowym momentem, który otworzył przestrzeń publiczną dla kobiet było wprowadzenie w 1918 r. praw wyborczych dla kobiet i praw politycznych.

- Jest to wystawa poświęcona wybitnym kobietom związanym z edukacją i nauką. Miejsce nie jest przypadkowe, dlatego, że będą prezentowane również kobiety związane z medycyną, z farmacją oraz z innymi naukami, które są eksponowane w Białymstoku, jesteśmy również przy pałacu Branickich, a Izabela Branicka jest ikoną wśród pionierek - podkreśliła prof. Małgorzata Dajnowicz.

Wystawę na dziedzińcu Pałacu Branickich można oglądać do końca sierpnia.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1738 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39