"Piknik bez granic". Majówka na Kanale Augustowskim

2017.04.19 17:00
Jarmark produktów lokalnych, spływy kajakowe, rajdy rowerowe, zlot foodtrucków czy parada statków - to wybrane atrakcje "Pikniku bez granic" organizowanego nad Kanałem Augustowskim. Impreza potrwa kilka dni - od 28 kwietnia do 3 maja.
"Piknik bez granic". Majówka na Kanale Augustowskim
Fot: Anna Dycha
Kanał Augustowski

"Piknik bez granic" jest wydarzeniem promującym Kanał Augustowski. Ma też promować uruchomienie sezonowego, bezwizowego (dotyczy to części obwodu grodzieńskiego) polsko-białoruskiego przejścia granicznego Rudawka-Lesnaja oraz rozszerzenie statusu przejścia z wodnego na wodno- i pieszo-rowerowe. Długi majowy weekend można będzie więc spędzić nie tylko po polskiej, ale też po białoruskiej stronie Kanału.

Kanał Augustowski - atrakcja naszego regionu

- Chcemy zaprosić mieszkańców woj. podlaskiego, a także mieszkańców z całego kraju i z zagranicy na "Piknik bez granic" - mówi marszałek woj. podlaskiego Jerzy Leszczyński. - Kanał Augustowski jest jednym z naszych najważniejszych produktów turystycznych. Chcemy, by żył i był odwiedzany przez turystów.

Bogdan Dyjuk, członek zarządu woj. podlaskiego, podkreśla, że impreza uświetni też uroczystą inaugurację sezonu turystycznego na Kanale Augustowskim. Poprzedzi ją podpisanie porozumienia o współpracy między regionami - woj. podlaskim i obwodem grodzieńskim. Umowę podpiszą w piątek (28.04) marszałek Jerzy Leszczyński i gubernator obwodu grodzieńskiego Włodzimierz Krawcow.

Co w programie pikniku?

Na spędzających majówkę nad Kanałem Augustowskim czeka wiele atrakcji. W sobotę (29 kwietnia) w Augustowie i Studzienicznej odbędzie się kolejna odsłona przedsięwzięcia pn. "Z biegiem Kanału Augustowskiego". Do wyboru będą: spływ kajakowy na odcinku ze śluzy Gorczyca do śluzy Przewięź, rajd rowerowy, konny, pieszy i biegi na odcinku Augustów - Studzieniczna.

Ponadto w Studzienicznej będzie czekało wiele atrakcji kulinarnych, sportowych i edukacyjnych. Organizowany jest Jarmark Produktów Lokalnych z rękodziełem, regionalnymi przysmakami i tradycyjnymi specjałami. Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku przygotują stoiska, na których zaprezentują m.in. ekspozycję o tematyce bartniczej, rośliny lecznicze dziko rosnące, gatunki drzew i krzewów występujące w Puszczy Augustowskiej czy ekspozycję przybliżającą hodowlę sadzonek. Będzie też pokaz gry w kajak polo. Nie zabraknie konkursów i występów muzycznych - zagra Mazurskie Trio, a także Dtekk.

Kolejna odsłona pikniku odbędzie się już w Augustowie. W poniedziałek (1 maja) na rynku rozpocznie się Piknik Kowalski Bractwa Bartnego. Miłośników kuchni z całego świata ucieszy z pewnością Zlot Foodtrucków na Błoniach, zaś miłośników marynistyki - parada statków, katamaranów i gondoli na rzece Netcie.

Z kolei we wtorek (2 maja) odbędzie się mini spływ kajakowy z kajakarzami AKS Sparta, a w środę (3 maja) - Rajd Rowerowy Konstytucji 3 Maja.

Majówka transgraniczna: placki ziemniaczane i tańce ludowe

Równolegle do wydarzeń odbywających się po polskiej stronie Kanału Augustowskiego, również strona białoruska przygotowała szereg atrakcji. W sobotę (29 kwietnia) na śluzie Dąbrówka odbędzie się święto białoruskiej kuchni "Piknik po białorusku", w ramach którego zaplanowano prezentację i sprzedaż potraw kuchni białoruskiej oraz konkursy na największy placek ziemniaczany i jedzenia placków ziemniaczanych na czas.

Od 29 kwietnia do 1 maja w miejscowości Niemnowo odbędą się imprezy sportowe - Mistrzostwa obwodu grodzieńskiego w turystycznym wieloboju techniką górsko-pieszą i w turystycznym wieloboju rowerowym.

W niedzielę (30 kwietnia) na śluzie Dąbrówka będzie można uczestniczyć w Festiwalu tańców ludowych "Rozkwit w stylu etno", zaś 1 maja w miejscowości Sopoćkinie - w warsztatach tradycyjnego malowania pisanek.

Warto przypomnieć, że ruch bezwizowy nie oznacza zupełnej swobody. Musimy posiadać paszport i mieć wykupione usługi turystyczne na 48 godzin przed planowanym przekroczeniem granicy w polskich lub białoruskich firmach turystycznych - obejmują one możliwość pobytu do 5 dni na części obwodu grodzieńskiego. Na każdy dzień pobytu na Białorusi trzeba posiadać też odpowiednią kwotę pieniędzy.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1137 osób online