Celem ekologicznej edukacji na kółkach jest przybliżenie uczniom otaczającej ich przyrody w sposób innowacyjny i interaktywny. To lekcja, gdzie teoria i praktyka ściśle się ze sobą łączy. Skuteczna edukacja ekologiczna musi być prowadzona poprzez własne doświadczenie, badanie i odkrycie każdego ucznia. Najlepiej na łonie natury. Poznawanie przyrody wzrokiem, słuchem, dotykiem, smakiem.
Trwają pierwsze, testowe zajęcia z wykorzystaniem ekomobila. Z racji zimy, prowadzone są one w klasach szkolnych, ale już od kwietnia warsztaty będą się odbywać w terenie. Uczniowie zbadają zawartość azotanów i odczyn w wodzie Narwi, dowiedzą się, jak sprawdzić jej zapach, zmętnienie, zabarwienie, rodzaj zawiesiny. Określą rodzaj dna, typ zbiornika, powierzchnię, opiszą otoczenie, zacienienie, spadek brzegu i obserwowane w pobliżu gatunki zwierząt. Z wody wyłowią czerpakiem organizmy, zidentyfikują je pod mikroskopem i na ich podstawie określą jej czystość.
Uczestnicy - 50 szkół podstawowych i gimnazjów z Polski północno - wschodniej - zostali wyłonieni podczas naboru we wrześniu 2009 roku.
Jeżowóz powstaje przy współpracy Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju Agro - Group z Białegostoku z Saksońską Fundacją Przyrody i Środowiska z Niemiec (Sächsische Landesstiftung Natur und Umwelt), przy wsparciu finansowanym niemieckiej fundacji Deutsche Bundesstiftung Umwelt.