Raport powstał w ramach projektu Podlaski Pomost Kultury. Na zlecenie WOAK wykonał go zespół badawczy Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych "SocLab".
Jak korzystać z oferty kulturalnej i ją tworzyć?
Naukowcy przeprowadzali wywiady, ankiety, analizowali dokumenty samorządów, badali strategie, statystyki, poznawali opinie przedstawicieli instytucji kultury, władz samorządowych, nauczycieli i pedagogów, a także niezależnych animatorów.
- Wyniki badań zawarte w publikacji stanowią niezwykle cenne kompendium wiedzy z zakresu edukacji kulturowej w regionie - podkreśla Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u. - Są niejako drogowskazem, co powinniśmy robić, by uczyć młodzież uczestniczyć w kulturze, zarówno korzystać z oferty kulturalnej, jak i ją tworzyć.
Raport o kulturze
Wyniki są niezwykle interesujące. Okazuje się, że konieczne jest np. stworzenie tzw. mapy zasobów województwa podlaskiego. Wskazywałaby ona animatorów kultury, organizacje pozarządowe, instytucje kultury czy infrastrukturę niezbędną do działań. Pojawiłyby się w niej również tzw. dobre praktyki i narzędzia ułatwiające ich wykorzystanie.
Ważne jest wspieranie poprzez warsztaty, szkolenia i doradztwo tych obszarów, gdzie potencjał jest wciąż mały. Również kadra powinna móc liczyć na podwyższanie swych kompetencji choćby w zakresie zdobywania funduszy zewnętrznych na realizację pomysłów z zakresu kultury.
SocLab wskazuje również na konieczność zacieśniania współpracy między środowiskiem kultury i oświaty oraz między organizacjami pozarządowymi a samorządami. Istotne wreszcie jest umiejętne wykorzystanie specyfiki lokalnej oraz tradycyjnego i współczesnego zróżnicowania kulturowego regionu jako punktu wyjścia do działań z edukacji kulturowej.
To tylko niektóre rekomendacje powstałe w wyniku analizy zebranych informacji. Skróconą wersję raportu "Edukacja kulturowa w województwie podlaskim" można pobrać ze strony internetowej WOAK-u.
Podlaski Pomost Kultury
WOAK od roku realizuje projekt Podlaski Pomost Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura przygotowanego wspólnie z Narodowym Centrum Kultury. Były już warsztaty i szkolenia dla animatorów, nauczycieli oraz lokalnych liderów. Dużym sukcesem okazał się też regranting, czyli konkurs na lokalne projekty z zakresu edukacji kulturowej.
Za kwotę 120 tys. zł udało się dofinansować 14 projektów. Podlaski Pomost Kultury będzie kontynuowany w kolejnych dwóch latach, dlatego też przeprowadzona po raz pierwszy szczegółowa diagnoza zasobów i potrzeb w regionie jest tak cenna. Pozwoli ona na precyzyjne przygotowanie działań - warsztatów, szkoleń, konkursów - które będą odpowiedzią na konkretne lokalne zapotrzebowanie.
anna.d@bialystokonline.pl