W środę ponad 12 tys. podlaskich uczniów przystąpiło do humanistycznej części egzaminów gimnazjalnych. Na rozwiązanie pierwszego z testów - z historii i wiedzy o społeczeństwie, w sumie 24 pytania - mieli 60 minut, natomiast drugiego - z języka polskiego, ok. 20 pytań, w tym dłuższa wypowiedź pisemna - 90 minut.
- Egzamin z historii był łatwiejszy niż te z lat ubiegłych. Co do polskiego - nie mogę tego tak określić, ale wydaje mi się, że poradziłam sobie ze wszystkimi pytaniami - ocenia dzisiejszy egzamin Jesika Balińska z klasy III D Publicznego Gimnazum nr 5 w Białymstoku.
Na teście z historii i wosu uczniowie musieli m.in. rozpoznać mapy bądź podać daty. Z języka polskiego natomiast polecenia miały sprawdzić umiejętność czytania ze zrozumieniem (były trzy teksty) oraz pisania dłuższych wypowiedzi. Temat rozprawki brzmiał "Ciekawość - ułatwia czy utrudnia życie". Trzeba było w niej odnieść się do przykładów z literatury.
- W swojej pracy nawiązałem do bohatera książki "Dziecko Noego", "Harry'ego Pottera" i bohatera "Bajki" Henryka Sieniewicza - tłumaczy Jakub Augustynowicz z klasy III E PG nr 5. - Pytania były z tych "na inteligencję", nie wymagały większej wiedzy teoretycznej - dodaje.
Najbardziej stresujące: przedmioty przyrodnicze i matematyka
Przed gimnazjalistami jeszcze 2 dni egzaminów, jutro (24.04) czekają ich testy z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, natomiast w piątek - z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i/lub bardziej zaawansowanym. Oba potrwają od godz. 9 do 12.30.
- Najbardziej stresuję się jutrzejszymi egzaminami, a dokładniej - tym z przedmiotów przyrodniczych, który jest moim zdaniem najcięższy - mówi Jakub. - Nie stresowałam się zbytnio egzaminami, bardziej moi rodzice. Do testów większość z nas przygotowywała się już od początku drugiego semestru - dodaje Jesika.
Dobry wynik równa się dobrej szkole
O wynikach z egzaminów gimnazjaliści zostaną poinformowani już w czerwcu. Uzyskane punkty są brane pod uwagę przy rekrutacji szkół ponadgimnazjalnych, czyli im więcej otrzymanych, tym większe szanse na dostanie się do wymarzonych liceum, technikum czy zawodówki.
- Planuję złożyć dokumenty do białostockiej "czwórki", "szóstki" i "jedenastki" na profil biologiczno-chemiczny - informuje Jesika. Dodaje, że w przyszłości chciałaby zostać lekarzem.
Przypomnijmy, że dzisiaj także rozpoczęła się rekrutacja do szkół średnich. Gimnazjaliści mają czas do końca maja na złożenie dokumentów do wybranych przez siebie placówek. Oferta wszystkich dostępna jest na stronie: www.bialystok.e-omikron.pl.
Zobacz: Zestawy zadań na egzamin gimnazjalny 2014
malgorzata.c@bialystokonline.pl