"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej" – tymi słowami Konstytucji nowo wybrani posłowie rozpoczęli sprawowanie mandatu.
W pierwszym posiedzeniu Sejmu udział wziął prezydent Andrzej Duda, a także byli prezydenci i premierzy, marszałkowie Sejmu poprzednich kadencji, przedstawiciele organów państwowych, prezesi sądów i trybunałów oraz korpus dyplomatyczny. W trakcie posiedzenia swoją dymisję złożyła premier Ewa Kopacz.
"Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w dniu 12 listopada 2015 r. przyjął dymisję Rady Ministrów i powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów" - zakomunikowała Kancelaria Prezydenta.
Marszałkiem Sejmu VIII kadencji został wybrany Marek Kuchciński. Całe prezydium ma być wybrane jeszcze w czwartek.
W czwartek odbyło się także pierwsze posiedzenie Senatu. W nim także wziął udział prezydent RP.
17 reprezentantów Podlaskiego
Województwo podlaskie w Sejmie będzie reprezentować 14 posłów. Z PiS będą to: Krzysztof Jurgiel, Jarosław Zieliński, Dariusz Piontkowski, Jacek Żalek, Lech Antoni Kołakowski, Jacek Bogucki, Bernadeta Krynicka i Kazimierz Gwiazdowski; z PO: Robert Tyszkiewicz, Bożena Kamińska i Tomasz Cimoszewicz oraz Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna), Adam Andruszkiewicz (Kukiz'15) i Mieczysław Kazimierz Baszko (PSL).
Większość podlaskich posłów będzie zasiadać w Sejmie już kolejną kadencję. Po raz pierwszy posłować będą Adam Andruszkiewicz, Tomasz Cimoszewicz, Krzysztof Truskolaski, Bernadeta Krynicka i Mieczysław Baszko.
W Senacie z województwa podlaskiego zasiądą: Bohdan Józef Paszkowski, Jan Dobrzyński i Tadeusz Romańczuk. Paszkowski i Dobrzyński byli już senatorami, Romańczuk nie ma doświadczenia w polityce, do tej pory pełnił funkcję prezesa spółdzielni mleczarskiej Bielmlek.
Zgodnie z konstytucją Sejm i Senat wybierane są na czteroletnie kadencje. Rozpoczynają się one z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu kolejnej kadencji.
ewelina.s@bialystokonline.pl