Pierwsza wizyta Polskiej Macierzy Szkolnej z Grodna w białostockiej szkole

2017.01.09 18:02
11 osób z Grodna odwiedziło Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji "Fabryczna 10". Nauczyciele i uczniowie z Białorusi zapoznali się z zasadami funkcjonowania placówki.
Pierwsza wizyta Polskiej Macierzy Szkolnej z Grodna w białostockiej szkole
Fot: materiały organizatora

Wymiana doświadczeń, poznanie nowych metod i technologii nauczania - takie były cele pierwszego spotkania po polskiej stronie granicy. Uczniowie i nauczyciele z Grodna przyjechali na zaproszenie Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji "Fabryczna 10".

- Współpraca z zaprzyjaźnioną szkołą w Grodnie bardzo dobrze się rozwija – mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka ZSS przy ul. Fabrycznej. - Zawsze warto posłuchać, jak nauczyciele w innym kraju radzą sobie z podobnymi projektami szkolnymi, jakie mają wypracowane i sprawdzone metody nauczania. Każda ze stron może znaleźć dla siebie ciekawe elementy, które można włączyć do nauczycielskiego warsztatu. W planach mamy wymianę młodzieży i jeżeli ta się powiedzie, to będziemy naprawdę usatysfakcjonowani.

W ubiegłym roku szkolnym w Grodnie gościli m.in. nauczyciele ZSS. W tym roku doszło do kilkugodzinnego spotkania w placówce przy ul. Fabrycznej. Goście mogli poznać szkoły funkcjonujące w ramach ZSS, profile nauczania i możliwości rozwoju oferowane uczniom. Wzięli też udział w lekcjach języka polskiego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii nauczania.

Chcą się uczyć języka polskiego

Uczniowie mogli porozmawiać o ważnych dla nich sprawach, swojej przyszłości, wyborach wyższych uczelni itp.

- Mieliśmy dużo tematów do dyskusji, oczywiście rozmawialiśmy o szkole i systemie nauczania - opowiada licealistka z Grodna Bożena Rosilewicz. - Okazało się, że są pewne różnice i podobieństwa. Ale przyjazna atmosfera, która panuje pomiędzy uczniami i nauczycielami, jest tym, co łączy nasze szkoły i to jest ich podstawa.

Polscy uczniowie byli pod wrażeniem otwartości kolegów z Białorusi.

- Bardzo ciekawie opowiadali o swoim kraju – mówi Weronika Bystrowska. - Fajnie, że uczą się języka polskiego i myślę, że dzięki temu, gdyby chcieli, to mogą studiować w Polsce - to zawsze daje więcej możliwości. Rozmawialiśmy o szkołach, ale też o wakacjach - oni muszą pracować przez dwa tygodnie w szkole - dostają za to pieniądze, a wakacje trwają trzy miesiące. Poznanie ich było ciekawym doświadczeniem.

Nowe technologie i zabytkowe budynki

Spotkanie nauczycieli stało się okazją do prezentacji multimedialnych pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w ZSS, darmowych programów - Kahoot oraz Jeopardy Qislet - wspomagających nauczanie, a także zalet prowadzenia dziennika elektronicznego.

Goście zwiedzili również zabytkowy budynek szkoły i poznali jego historię, a także stuletni odrestaurowany przez placówkę drewniany dom, który stał się jej częścią.

Wizyta 11-osobowej delegacji Polskiej Macierzy Szkolnej w Białymstoku odbyła się w ramach trójstronnej umowy o współpracy z 2015 r., zawartej między Politechniką Białostocką, Polską Macierzą Szkolną na Białorusi oraz Samodzielnym Kołem Terenowym nr 91 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku. Jej przedmiotem jest m.in. wymiana wiedzy i doświadczeń, które przyczynią się do popularyzacji nauki, podejmowania wspólnych działań edukacyjnych, rozwoju ośrodków i wzmocnienia współpracy akademickiej.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1638 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39