Projekt z budżetu
Motocykl ratunkowy został zakupiony w ramach projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2020, na który zagłosowało 2578 białostoczan.
- To jest pierwsza motokaretka, pierwszy taki motocykl w służbie medycznej w naszym mieście. W przynajmniej 10 polskich miastach funkcjonują takie motocykle - informuje prezydent Tadeusz Truskolaski.
Motocykl posiada specjalne kufry, w których mieści się sprzęt medyczny. Ratownicy otrzymali komplety niezbędnej odzieży - kurtki, buty, kaski, rękawice i spodnie. W motokaretce zamontowano także instalację świetlno-dźwiękową.
- Będzie pełnił funkcje karetki w tych miejscach, do których trzeba będzie szybko dojechać, a które nie będą dostępne dla samochodów np. jakieś odstępy leśne, gdzie będzie zablokowany dojazd samochodem. Motocykl potrzebuje dużo mniej miejsca i może udzielić pierwszej pomocy. Myślę, że wiele osób dzięki temu po prostu przeżyje, bo będzie można zabezpieczyć rannego do przyjazdu karetki - podkreśla prezydent. - Cieszę się, że to kolejny element takiej pomocy, dbałości o życie i zdrowie naszych mieszkańców - dodaje Truskolaski.
Skróci czas przyjazdu o połowę
Jedną z osób, które będą jeździć motocyklem jest Łukasz Szymaniuk, ratownik medyczny.
- Będzie on wykorzystywany także przez moich kolegów z pracy. Będziemy przy tych najpilniejszych zdarzeniach, gdzie ta pomoc jest najpotrzebniejsza natychmiastowo. Motoambulans skraca czas dojazdu do pacjenta o połowę - mówi Łukasz Szymaniuk.
Zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku Mirosław Rybałtowski w imieniu dyrektora Bogdana Kalickiego złożył na ręce prezydenta podziękowania.
- Ten motocykl jest przede wszystkim darem od państwa dla państwa. Zawsze będziemy starali się wykorzystywać ten cenny czas na udzielenie jak najszybszej pomocy - zapewnia Mirosław Rybałtowski.
Koszt motocyklu wraz z wyposażeniem wyniósł 105 tys. zł. Od dziś ratownicy będą odbywać jazdy próbne po mieście, natomiast motokaretka zacznie pracować od 15 maja.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl