Makijaż permanentny polega na wprowadzeniu do warstwy naskórka odpowiednio dobranego pigmentu za pomocą specjalnego urządzenia z aplikatorami. Przed rozpoczęciem wykonywania makijażu, znieczula się skórę w odpowiednim miejscu, by osoba, która zdecydowała się na zabieg, nie odczuwała nadmiernego bólu. Cały proces powstawania makijażu trwa ok. 1-3 godz.
- Od kilkunastu lat makijaż permanentny jest bardzo popularny. Zainteresowanie tego typu zabiegami z biegiem czasu nie spada, a wręcz rośnie. Większość klientek, które do nas przychodzą, proszą o wykonanie makijażu stałego – mówi Agnieszka Jakubowicz z salonu Venus w Białymstoku.
Powieki, usta, brwi
Coraz częściej kobiety decydują się na makijaż permanentny powiek. Polega on na obrysowaniu górnej lub dolnej powieki kreską, by zaznaczyć kontur oka i uwydatnić je. Panie, które codziennie zmagają się z kredką czy eyelinerem, z pewnością wiedzą, że taki zabieg zaoszczędziłby im czasu, jaki tracą każdego dnia na wykonanie makijażu oczu.
W przypadku takiego zabiegu, po około miesiącu należy zgłosić się do salonu, który wykonywał makijaż, w celu dokonania korekty. Polega ona na dopracowaniu kresek, wypełnieniu braków i utrwaleniu efektu.
- Po zejściu strupków makijaż prawie zniknął! W środę idę na korektę i wygląda na to, że znowu będę przechodzić to, co za pierwszym razem. Moje kreseczki są bardzo delikatne. Mam nadzieję, że w ramach korekty (bez dopłaty) linergistka wreszcie spełni moje oczekiwania – pisze forumowiczka Vida77 po pierwszym zabiegu.
Osoby, które mają małe usta, bądź zwyczajnie chcą podkreślić ich kontur, mogą wykonać stały makijaż na wargach. Dobiera się wtedy odpowiedni kolor pigmentu - taki, który pasuje do urody i podkreśla ją, a nie odwrotnie oraz wybiera się rodzaj zabiegu - z wypełnieniem lub bez.
Niektóre panie nieustannie narzekają na swoje brwi – że są za rzadkie, za słabe, zbyt jasne, itp. Takie kobiety często decydują się na zabieg, który zapewni im stały makijaż i wymarzoną linię brwi.
- Makijaż permanentny brwi wykonuje się na trzy sposoby: metodą haftowania, która daje bardzo naturalny efekt, ale krócej zachowuje trwałość, metodą zamalowywania całości i metodą kreskową – mówi Agnieszka Jakubowicz.
Przed zabiegiem
Należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję, zanim wykona się makijaż permanentny. Jest to trwała zmiana, która utrzyma się na naszej skórze kilka lat (od 3 do 5). Przez ten czas może się zmienić moda i nasz gust – warto zatem zastanowić się dwa razy przez pójściem do salonu kosmetycznego.
Przed wykonaniem zabiegu, trzeba także zapoznać się z przeciwwskazaniami do jego wykonania. Są to m.in. cukrzyca, nowotwór, łuszczyca, ciąża, opryszczka, leki sterydowe i przeciwzakrzepowe, nadwrażliwość na ból.
- Kobiety, które planują urlop, czy też długie przebywanie na słońcu, powinny poczekać z wykonaniem makijażu permanentnego. Warto pamiętać, że miesiączka także jest przeciwwskazaniem przy tego typu zabiegach – radzi właścicielka Venus.
Decydując się na taki makijaż, trzeba pamiętać, by wykonać go w profesjonalnym salonie, u specjalisty, który ma odpowiednie uprawnienia. W innym wypadku istnieje ryzyko niebezpiecznych skutków: nieestetycznego wyglądu, a nawet poważnych chorób.
marta.a@bialystokonline.pl