1,5 mln zł dla organizacji pozarządowych na wkłady własne do projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Taki rodzaj wsparcia trafi do województwa podlaskiego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Grosz do grosza
Umowa pomiędzy funduszem a władzami województwa podlaskiego została podpisana we wtorek (9.07). Środki te mają pomóc pozarządówkom, które często nie mają środków własnych, przez co też nie mogą ubiegać się o dofinansowanie. Teraz, gdy będzie możliwość zapewnienia takiego wkładu, będzie też pewnie więcej chętnych organizacji do składania zgłoszeń w konkursach organizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
– Jako zarząd województwa wielokrotnie deklarowaliśmy, że będziemy wspierać osoby niepełnosprawne. Podpisana dziś umowa partnerska to dowód na to, że to nie tylko słowa, ale i czyny – mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. – Problemy osób niepełnosprawnych, co wielokrotnie mówiłem, nie są mi obce. Zdaję sobie sprawę, że jest ich bardzo dużo. Mam nadzieję, że dzięki współpracy rządu i samorządu uda się je zminimalizować, by nie było osób niepełnosprawnych społecznie wykluczonych.
Umowa została zawarta w ramach programu "Partnerstwo na rzecz osób z niepełnosprawnościami". Dodatkowe środki mają trafić do organizacji pozarządowych, które realizują projekty związane m.in. z aktywizacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych.
– Brak środków na wkład własny często jest przeszkodą w tym, aby w ogóle wystartować w konkursie – zauważyła Marlena Maląg, prezes zarządu PFRON. – Jesteśmy przygotowani na to, by potrzeby związane z wkładem własnym zrealizować na 100 proc.
Zawarta we wtorek umowa partnerska jest czwartą tego typu umową w kraju. Dotychczas PFRON zawarł podobne porozumienia z województwami: podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim.
Dobre wzorce z Podkarpacia
Organizacje, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi, będą mogły zgłaszać swoje projekty w ramach konkursów ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Analogiczny model współpracy z powodzeniem działa już od 2016 roku w woj. podkarpackim.
– Chcemy, by konkursy ruszyły jak najszybciej, jesteśmy w kontakcie z marszałkiem województwa podkarpackiego, bo chcemy skorzystać z przetartych ścieżek i zdobytych przez to województwo doświadczeń – oświadczył marszałek Kosicki.
Podpisane porozumienie ma również usprawnić współpracę pomiędzy zarządem województwa a PFRON-em w zakresie finansowania projektów wspierających osoby niepełnosprawne.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl