Perun - bezzałogowy pojazd z wyrzutnią rakiet. Stworzyła go m.in. białostocka firma

2022.01.14 11:37
Perun to pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie pojazdów bezzałogowych z wyrzutnią rakiet. Powstał przy współpracy białostockiej firmy STEKOP, ZMT Tarnów oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Wsparcia finansowego udzieliło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Perun - bezzałogowy pojazd z wyrzutnią rakiet. Stworzyła go m.in. białostocka firma
Fot: Zakłady Mechaniczne Tarnów

Perun, czyli autonomiczny pojazd bezzałogowy, który może prowadzić bezpieczny i skuteczny ostrzał z broni maszynowej i wyrzutni rakiet jest wspólnym projektem białostockiej firmy STEKOP, ZMT Tarnów oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Finansowego wsparcia udzieliło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Można powiedzieć, że mamy kolejny sukces na swoim koncie. Prototyp autonomicznego pojazdu kołowego do zadań rozpoznawczych i bojowych właśnie przeszedł kolejne, pozytywne testy terenowe na poligonie wojskowym. Tym razem współdziałaliśmy z producentem rakiety Pirat – mówi Krystian Jasiński, przedstawiciel firmy STEKOP i współautor Peruna. – Najważniejsze jest to, że mamy już absolutną pewność, że skonstruowany pojazd wykazał najwyższą jakość i precyzję obsługi i może stanowić stabilne podwozie dla wyrzutni rakietowej. Wiemy też, że sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach mogących wystąpić podczas działań bojowych, kryzysowych czy też stabilizacyjnych.

W trakcie prowadzonych na poligonie testów wykorzystane zostało podwozie autonomicznego pojazdu. Zamontowano na nim wyrzutnię rakietową. Pojazd może być zdalnie sterowany, ma tryb autonomiczny i umie samodzielnie wykrywać oraz omijać przeszkody.

- Projektując pojazd, skupialiśmy się głównie na tym, by był wielofunkcyjny i sprawdzał się w działaniach i potrzebach sił zbrojnych. W tym przypadku zastosowana konstrukcja modułowa pozwala na jeszcze szersze spektrum działań, takich jak zainstalowanie wyrzutni rakiet – dodaje Marek Nowakowski, przedstawiciel firmy STEKOP. - Na podwoziu Peruna z powodzeniem można instalować inne czujniki czy detektory.

Przyszłość polskiej armii

Wojskowy robot waży aż 900 kg. Został tak skonstruowany, by można było nim sterować ze stacjonarnego i mobilnego stanowiska. Pojazdem można operować na dwa sposoby – na odległość oraz przemieszczając się razem z nim. Może poruszać się na różnym terenie – wykrywa nierówności oraz przeszkody i omija je. Wyposażono go także w system śledzenia celu

Podczas grudniowych testów na podwoziu Peruna została zainstalowana rakieta Pirat. Jest to rakieta przeciwpancerna krótkiego zasięgu – do 2,5 km. Charakteryzuje się ona dużą skutecznością bojową, jest wyposażona w głowicę kumulacyjną, laserową głowicę śledzącą blok aparatury z blokiem sterów, silnik marszowy i jest zamontowana wraz z silnikiem startowym w kontenerze transportowo-startowym. Rakieta ta jest przeznaczana do celów naziemnych oraz powietrznych.

Tego typu urządzenia jak powyższe są przyszłością polskiej armii i dają większe możliwości operacyjne.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1714 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39