"Peretocze" to białoruska nazwa wrót stodoły – przedtocza, w którym niegdyś kwitło życie kulturalne i towarzyskie, gdzie odbywały się wesela i zabawy wiejskie.
- Prezentacja kultury wielu narodów jest niezwykle istotna, gdyż przybliża mieszkańcom historię ziemi, na której żyją i pobudza do refleksji na temat swoich korzeni - mówi dyrektor Centrum Promocji Regionu "Czerlonka" Fundacji "Muzyka Cerkiewna" Mikołaj Buszko. - Świadomość własnej tożsamości pomaga także zrozumieć, dlaczego spotyka się takie a nie inne nazwy miejscowości i uroczysk, z jakimi wydarzeniami związane są pozostałe tu żydowskie i niemieckie cmentarze, jak wyglądała kiedyś kultura tradycyjna.
"Peretocze" to koncerty, podczas których muzycy z lokalnie działających zespołów występują na scenie obok zawodowców z zagranicy – są więc okazją i do przeżyć artystycznych, i do poznania współczesnej, kulturalnej aktywności mieszkańców regionu.
W piątek warto zwrócić uwagę na Zespół Pieśni i Tańca Šviesa z Wilna. Natomiast fanów folku i rocka na pewno zainteresuje Todar i WZ Orkiestra z Mińska. Kazaczij krug z Moskwy, jeden z najlepszych na świecie zespołów wykonujących tradycyjne pieśni kozaków, wystąpi w sobotę. W inny klimat wprowadzi słuchaczy natomiast Čači Vorba z Lublina, który gra oryginalną mieszankę utworów wywodzących się z tradycji cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej.
Oprócz gwiazd z zewnątrz, na "Peretoczu" nie zabraknie znanych i bardzo lubianych podlaskich zespołów, jak Hoyraky z Bielska Podlaskiego, Kapela Jankiela z Białegostoku, Ruczajok z Białowieży czy Małe Podlasie z Siemiatycz.
Koncerty będą odbywać się w Białowieży, na scenie przy ul. Kolejowej, obok stawów pałacowych. Początek codziennie o godz. 18.00, godzinę wcześniej muzycy w bryczkach przejadą przez Białowieżę, grając i śpiewając, by w ten sposób zaprosić wszystkich na koncerty.
Szczegółowy program: XIV Białowieskie Integracje Artystyczne "Peretocze"
ewelina.s@bialystokonline.pl