Pawilon Toskański i oś widokowa. Przetarg na duże prace przy Ogrodach Branickich

2021.04.23 17:06
Generalny remont muru, rewitalizacja Pawilonu Toskańskiego i odtworzenie osi widokowej od strony ul. Akademickiej - to prace, które mają zacząć się w tym roku wokół Pałacu Branickich.
Pawilon Toskański i oś widokowa. Przetarg na duże prace przy Ogrodach Branickich
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Część muru, która będzie przebudowana

Miasto szykuje się do generalnego remontu ogrodzenia zespołu pałacowo-ogrodowego Branickich. Rozpisano przetarg, w którym zostanie wybrany wykonawca prac.

W pierwszej kolejności ma on przeprowadzić roboty na odcinku muru od parkingu dla autokarów przy Pałacu Branickich do bramy głównej Gryf. To niewątpliwie najbardziej reprezentacyjna część ogrodzenia, obok niej przechodzi największa liczba turystów. Jednocześnie jest ona najmocniej zniszczona, dosłownie stypie się. Już od ponad roku zabezpiecza ją siatka. Remont tej części ma być wykonany w ciągu 5 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą. Na pozostałe roboty budowlane przewidziano rok.

W ciągu 12 miesięcy remont przejdzie około kilometr ogrodzenia wewnętrznego i tzw. muru oporowego zespołu pałacowo-ogrodowego Branickich (stosunkowo niedługi fragment, bliżej ul. Mickiewicza, wyremontowano w ubiegłym roku wraz z Pawilonem Włoskim). W skrócie prace mają uwzględnić naprawę tynków, usunięcie rys i spękań w murze, wykonanie niezbędnej izolacji, usunięcie korozji biologicznej muru, naprawę powłok malarskich oraz oczyszczenie konstrukcji stalowych furtek i zabezpieczenie ich przed korozją.

Świetność odzyska jednak nie tylko ogrodzenie. Wykonawca zajmie się również remontem Pawilonu Toskańskiego znajdującego się od ul. Legionowej. Zaplanowane prace dotyczą m.in. naprawy tynków, posadzki i pokrycia dachu.

Najciekawszym elementem remontu będzie jednak... rozbiórka fragmentu muru. Chodzi o część od ul. Akademickiej. Podczas odbudowy po wojennych zniszczeniach w miejscu dawnej bramy wykonano niszę zamkniętą metalową balustradą. Natomiast w miejscu dawnej "perspektywy" wykonano bramę z dwuskrzydłowymi wrotami, dzięki której służby porządkowe mogą wjeżdżać na teren ogrodu. Teraz w miejscu istniejącej bramy projektowana jest oś widokowa jako przedłużenie alejki ogrodu na ul. Waszyngtona, a w miejscu niszy widokowej - brama z furtkami na osi istniejącej alejki ogrodowej. Będzie to powrócenie do XVIII-wiecznej koncepcji dla tej części ogrodzenia - pierwotnie znajdowała się tam brama do Zwierzyńca Jeleniego oraz właśnie "perspektywa" z rzeźbą Marsa.

Ogrodzenie ogrodów Branickich znajduje się na terenie parku stylowego, który wpisany został do rejestru zabytków w 1958 r. W rejestrze są też m.in. z murki przy bramie wjazdowej, historyczny układ urbanistyczny i sąsiednie Bulwary Kościałkowskiego. Dlatego wszystkie roboty budowlane należy wykonać zgodnie z decyzjami Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Przy wyborze wykonawcy pod uwagę będzie brana nie tylko cena, ale też okres gwarancji udzielonej na prace (minimum to 5 lat) oraz doświadczenie osób wyznaczonych do realizacji robót.

Termin składania ofert w przetargu mija 6 maja.

W budżecie Białegostoku na 2021 r. na przebudowę ogrodzenia Pałacu Branickich zarezerwowano 1,5 mln zł. To będzie jedna z największych (poza drogowymi) inwestycji miasta.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1736 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39