Święta wielkanocne nazywane są przez wyznawców prawosławia inaczej Paschą, Zmartwychwstaniem Pańskim, Zmartwychwstaniem Chrystusowym czy też Paschą Chrystusową. Ich data jest ruchoma, w tym roku wypadają w dniach 1-2 maja. Zalicza się je także do najważniejszych i najbardziej radosnych świąt wszystkich chrześcijan.
Uroczystości poprzedzone są nabożeństwem, zwanym Jutrznią paschalną, odprawianym w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę wielkanocną. Wówczas duchowni i wierni trzykrotnie obchodzą cerkiew, następnie kapłan uderza (również trzykrotnie) krzyżem w drzwi cerkwi, co ma symbolizować odwalenie kamienia od grobu zmartwychwstałego Chrystusa.
Kapłan intonuje trzykrotnie Orędzie Paschalne, wielkanocny troparion, potem śpiewa na przemian z wiernymi, przeplatany stichami troparion paschalny. Okadza ikonostas, cerkiew i wiernych, a w trakcie śpiewu wielokrotnie wychodzi przed ikonostas (co symbolizuje ukazywanie się Zmartwychwstałego Pana uczniom) i wznosi okrzyk "Chrystus zmartwychwstał!" (Christos woskresie), na co wierni odpowiadają "Prawdziwie zmartwychwstał!" (woistinu woskresie).
Nabożeństwo kończy się uroczystym rozesłaniem wiernych i trzykrotnym śpiewem troparionu paschalnego.
Na zakończenie ma miejsce obrzęd myronowania, czyli namaszczenia wiernych świętym olejem. Po liturgii kapłan święci artos - chleb przeznaczony do rozdania wiernym.
Wierni następnie świętują ten szczególny czas w domach, w gronie rodziny i najbliższych.
Zespół BiałystokOnline życzy wszystkim wyznawcom prawosławia radosnych, spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych!
ewa.r@bialystokonline.pl