W ubiegłym tygodniu premier Beata Szydło powiedziała, że spotka się z przeciwnikami szczepień i chce uwzględnić ich postulaty. Jej słowa wywołały oburzenie Partii Razem, która domaga się od rządu, aby publicznie i oficjalnie odciął się od antyszczepionkowców O swoich propozycjach na rozszerzenie programu darmowych szczepień informują na konferencjach prasowych podczas ogólnopolskiej akcji.
- Składamy do samorządów wojewódzkich petycje o objęcie refundacją szczepień zalecanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego w ramach aktualnego Programu Szczepień Ochronnych. Proponujemy wprowadzenie prostej zasady: wszystkie szczepienia ochronne, które są rekomendowane przez GIS, powinny być dostępne bezpłatnie — komentuje prowadząca konferencję członkini podlaskiego okręgu Partii Razem Urszula Domysławska.
Na liście szczepień zalecanych znajduje się między innymi szczepionka przeciwko wirusowi HPV, rekomendowana również przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.
- Zarażenie tym wirusem prowadzi do rozwoju raka szyjki macicy, na którego zapada w Polsce corocznie około 3000 Polek, a umiera 1700 - o 70% więcej niż w jakikolwiek kraju europejskim. Skutkiem zastosowania szczepionki jest spadek zachorowalności na ten nowotwór o ok. 90%! Szczepienia przeciwko HPV w Szwecji spowodowały, że zapadalność i umieralność na ten nowotwór jest ponad 10 razy mniejsza niż w Polsce, co więcej, zostało ono objęte samorządowym programem szczepień w miastach takich jak Toruń, Włocławek, Poznań i wiele innych, niestety - ciągle nie Białystok. Zabezpieczenie obywateli przed wirusem HPV czy żółtaczką A i B oraz kleszczowym zapaleniem mózgu leży w interesie całego społeczeństwa – dodaje Urszula Domysławska.
Partia Razem nie poprzestaje na krytyce rządzących za antyszczepionkowe wypowiedzi. Ugrupowanie postuluje rozszerzenie programu darmowych szczepień oraz wprowadzenie bezpłatnych szczepień na grypę dla pracowników Zakładów Opieki Zdrowotnej i aptek. W całym kraju działacze Razem zwracają się do Sejmików Wojewódzkich o stworzenie wojewódzkich programów refundacji szczepień.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl